نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/12     ساعت:   14:12:49
بازدید:   1343
 
 
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، دومین همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه‌ها و کارکردها برگزار شد.

همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، نخستین نشست تخصصی از دومین همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه‌ها و کارکردها در دانشگاه قرآن و حدیث شهر ری برگزار شد.


همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر، به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم و دانشگاه قرآن و حدیث تهران نخستین نشست تخصصی از دومین همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه‌ها و کارکردها  امروز در دانشگاه قرآن و حدیث شهر ری برگزار شد.

حجت‌الاسلام مهدی غلامعلی رئیس مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث در این مراسم به تبیین موضوع «امام رضا(علیه السلام) و منطق گفت و گو با اهل سنت؛ اصول و کارکردها» پرداخت و عنوان کرد: بیشتر مردم خراسان، زمانی که امام رضا(علیه السلام) در این منطقه حضور یافتند، اهل سنت بودند.

وی با اشاره به گستردگی احادیث امام رضا(علیه السلام) در خراسان گفت: حکومت در خراسان بود و قلم به دستان و کاتبان زیادی در این منطقه وجود داشت که وظیفه نگاشتن روایات و احادیث امام رضا(علیه السلام) را بر عهده داشتند.

غلامعلی ادامه داد: امام رضا(علیه السلام) جلسات زیادی را در مسجد جامع و منزلشان برگزار می‌کردند و به بحث و گفت‌وگو می‌نشستند. این مجالس با استقبال بسیار بالای مردم برگزار می‌شد. تعداد روایاتی که از امام رضا(علیه السلام) باقی مانده است حدود 2 هزار و 400 حدیث است که این میزان مساوی با تمام روایات ائمه اطهار(علیه السلام) بعد از ایشان است. این مهم یکی از برکات سفر اجباری امام‌(علیه السلام) است.

رئیس مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث افزود: اگر ما امروز  بحث امامت را به راحتی عنوان می‌کنیم به خاطر حضور این امام همام در خراسان است. موضوع امامت مهم‌ترین بحثی بود که تا زمان امام رضا(علیه السلام) هیچ امامی این بحث را  به صراحت مطرح نکرده بود. برای نخستین بار امام رضا(علیه السلام) مطرح کردند که من امام هستم.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل به شهادت رسیدن امام رضا(علیه السلام) برگزاری جلسات بحث و گفت و گو بود، ابراز کرد: در آخرین سالی که امام رضا(علیه السلام) در مرو حضور داشتند، جلسات ایشان بسیار پر رونق بود از این رو  وقتی که مأمون از جلسات کلامی این امام خبر دار شد، دستور به بر هم زدن جلسات داد و تصمیم به قتل امام رضا(علیه السلام) گرفت.

غلامعلی به اصول حاکم بر گفت‌وگوی عامه اشاره و تصریح کرد: امام رضا(علیه السلام) با اهل سنت زندگی خیلی دوستانه‌ای داشتند و رعایت اصول علمی و اخلاقی از ویژگی‌های گفت‌وگوهای ایشان بود.

وی همچنین اظهار کرد: در گفت‌و‌گوهای امام رضا(علیه السلام) در مسائل علمی، استدلال به قرآن حرف اول را می‌زد. در یک مناظره بیش از 50 مرتبه آیات قرآن خوانده شده است. استدلال به سنت مقبول عامه از دیگر اصول حاکم بر گفت‌وگوی عامه امام بود. ایشان بر احادیثی که سنی‌ها قبول داشتند، استدلال می‌کردند.

رئیس مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث اضافه کرد: استدلال به قواعد عقلی نیز از دیگر اصول حاکم بر گفت‌وگوی عامه این امام همام بود. همواره احترام متقابل در محافل بحث و گفت‌وگو  رعایت می‌شد. امام رضا(علیه السلام) نسبت به بزرگان اهل سنت هیچ گاه بی احترامی و توهین نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه یکی از مهارت‌های ارتباط با دیگران گفتار است، گفت: برخی اوقات در گفتار حالت اقنایی حاکم است در این روش شیوه‌ها فرق میکند گاهی با توضیح، پرسش، نفوذ، پاداش، تقویت و گاهی با گوش دادن همراه است. توضیح یا وصفی و یا تفسیری است. صحبت‌های ائمه اطهار(علیهم السلام) و امام رضا(علیه السلام)، تفصیلی، وصفی و استدلالی بود.

غلامعلی خاطر نشان کرد: پاداش و تقویت یکی از کاردکرهای گفت و گوی امام رضا(علیه السلام) با اهل سنت بود. این امام گاهی پاداش مثبت و گاهی پاداش منفی می‌دادند.

اخبار مرتبط

- رئیس دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد: تجلی احساس امنیت و کرامت انسانی در مناظرات امام رضا (علیه السلام)
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، «گفتمان امام رضا(علیه السلام) با مسیحیان، رویکردی به تقریب ادیان» تبیین شد.
- هدف اصلی امام رضا(علیه السلام) در مناظرات، هدایت‌گری و روشنگری است.
- معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب قم: میراث مناظرات امام رضا(علیه السلام) برای ما راهگشاست.
- عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه: آموزه‌های تمدنی در سیره امام رضا(علیه السلام) امری آموختنی است.
- رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب: استناد به آیات قرآن از ویژگی‌های مناظرات امام رضا(علیه السلام) بود.
- عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی: تمام روایات و آموزه‌های امام رضا(علیه السلام) فرهنگ تمدنی است.
- مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: تمام فرق و مذاهب نگاه مثبتی به اهل بیت(علیهم السلام) دارند.
- آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان: اهل بیت(علیهم السلام) یکی از محورهای وحدت شیعه و سنی هستند.
- در حاشیۀ ششمین نشست دومین همایش سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها در سنندج انجام شد: دیدار آیات عظام یوسفی غروی و حسینی شاهرودی
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، نشست «امام رضا(علیه السلام) در فرهنگ و تمدن اسلامی» در سنندج برگزار شد.
- رئیس حوزه‌های علمیه استان کردستان رأفت امام رضا(علیه السلام) شامل حال همگان می‌شود
- سید منذر حکیم: پرداختن به نقش تمدن ساز سادات رضوی مهم است.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: سادات رضوی مروجان راستین فرهنگ محبت بودند.
- شجاعی راد: سادات رضوی در اشاعه فرهنگ اهل‌بیت(علیهم السلام) در شبه قاره هند نقش داشتند.
- موسوی نژاد: کار در زمینۀ نسب سادات، بدون داشتن علم، بازی کردن با دم شیر است.
- همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر جایگاه امام رضا(علیه السلام) در فرهنگ و میراث اهل سنت، بررسی شد.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم «اعتبارسنجی منابع در شهادت امام رضا(علیه السلام)» تبیین شد.
- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزاری دومین همایش علمی سیره امام رضا (علیه السلام) آموزه‌ها و کارکرد‌ها در دانشگاه ارومیه
- رئیس دانشگاه ارومیه: سیره علمی امام رضا(علیه السلام) باید به یک گفتمان تبدیل شود.
- در نشست «عقلانیت دینی و اخلاق عقلانی در سیره امام رضا(علیه السلام)» رابطه عقل و خصلت‌های اخلاقی از منظر امام رضا(علیه السلام) تبیین شد.
- امام رضا(علیه السلام) با هدایت‌گری مسیر عقلانیت را برای شیعه ترسیم کردند.
- عضو هیئت مدیرۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: قرآن و سنت عمود مشترک بین مذاهب اسلامی است.
- با مشارکت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم دومین همایش علمی« سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه ها و کارکردها» برگزار می‌شود.
- ۱۲ تا ۲۴ آبان ماه؛ دومین همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می‌شود.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.
- بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.
- بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»
- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.