نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/29     ساعت:   19:02:54
بازدید:   1735
 
 
۱۲ تا ۲۴ آبان ماه؛ دومین همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی راد، مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در قم با بیان اینکه شخصیت امام رضا(علیه السلام) شخصیت فرادینی است، گفت: عالمان اهل سنت و توده مردم مذاهب اهل نسبت به ساحت قدسی این امام همام توجه و ارادت دارند و به جایگاه علمی ایشان توجه زیادی کرده‌اند.


به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی راد، مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در قم امروز ۲۹ مهر در نشست خبری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» با بیان اینکه شخصیت امام رضا(علیه السلام) شخصیت فرادینی است، گفت: عالمان اهل سنت و توده مردم مذاهب اهل نسبت به ساحت قدسی این امام همام توجه و ارادت دارند و به جایگاه علمی ایشان توجه زیادی کرده‌اند.

وی افزود: برخی از نصوص و میراث امام رضا(علیه السلام) در رویکرد تقریبی به رهبران ادیان دیگر و مذاهب رخ داده است، لذا مورد توجه رهبران سایر مذاهب هستند و بررسی ابعاد زندگی این امام به خصوص از این نگاه می‌تواند تغییرات فرهنگی ایجاد کند.

راد با بیان اینکه ما در سیره‌نگاری به گزینش برخی ابعاد زندگی معصوم توجه می‌کنیم، اظهار کرد: متاسفانه حتی در دهه‌های اخیر هم موضوع سیره‌پژوهی آن‌چنان که شایسته است، مورد توجه در حوزه علمیه قرار نگرفته است.

برپایی ۳ نشست

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی، مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: سه نشست در مورد این همایش از سوی انجمن تاریخ‌پژوهان حوزه برگزار خواهد شد؛ یکی در مورد روایت سلسلة الذهب، نشست دیگر در مورد مناظرات و نشست سوم در مورد جایگاه امام رضا در نزد اهل سنت است.

وی با بیان اینکه اهل سنت در تواریخ خود توجه ویژه به اهل سنت دارند، اظهار کرد: در گذشته و حال و در مصر و دیگر کشورها کتبشان خالی از مطالب در مورد اهل‌بیت(علیهم السلام) نیست از جمله تعابیری در مورد امام کاظم(علیه السلام) و در تمجید ایشان داریم که گاهی در منابع خودمان نداریم.

محمدی افزود: در منابع اهل سنت کرامات زیادی برای امام رضا(علیه السلام) ذکر شده، لذا خوب است که این معارف را به مردم در قالب این همایشات برسانیم و این سه نشست نیز بر همین اساس است.

تبیین نقش سادات رضوی

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمنذر حکیم، موسسه ذریة‌النبویة هم در این نشست در مورد نقش سادات ایران در احیای فرهنگ اهل بیت که محور یکی از نشست‌های این همایش است، گفت: پژوهشکده ذریة‌النبویة از سه سال قبل ایجاد شده و درصدد پایه‌گذاری رشته تخصصی علم انساب به ویژه ذریه نبوی است و در این خصوص  پژوهشکده به بیان جایگاه و نقش سادات به طور عام در عرصه‌های علمی و سیاسی و اجتماعی و ... اهتمام خواهد داشت، زیرا این مسئله تا حدود زیادی مغفول مانده است.

وی افزود: وظیفه سادات پاسداری از اسلام محمدی و اهل بیتی(علیهم السلام) است که توانستند در طول تاریخ نقش بزرگی را ایفا کنند و رهبری امام خمینی یکی از افتخارات بزرگ سادات در ایجاد تحولی جهانی است.

منذرحکیم بیان کرد: سادات رضوی خصوصیات ویژه‌ای دارند که در نشستی به بررسی جایگاه و نقش آنان خواهیم پرداخت؛ اینکه این سادات چنددرصد هستند و چه پست‌هایی داشته و می‌توانند داشته باشند، از جمله موضوعاتی است که در این همایش مورد توجه خواهد بود.

یادآور می‌شود این همایش ملی از ۱۲ تا ۲۴ آبان ماه سال جاری در قالب هشت میزگرد و نشست در ۴ شهر کشور از جمله سنندج، ارومیه و قم از سوی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی و با هدف تبیین عملی سیره امام رضا(علیه السلام) و تقویت سیره‌نگاری در حوزه برگزار خواهدشد. 

اخبار مرتبط

- رئیس دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد: تجلی احساس امنیت و کرامت انسانی در مناظرات امام رضا (علیه السلام)
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، «گفتمان امام رضا(علیه السلام) با مسیحیان، رویکردی به تقریب ادیان» تبیین شد.
- هدف اصلی امام رضا(علیه السلام) در مناظرات، هدایت‌گری و روشنگری است.
- معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب قم: میراث مناظرات امام رضا(علیه السلام) برای ما راهگشاست.
- عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه: آموزه‌های تمدنی در سیره امام رضا(علیه السلام) امری آموختنی است.
- رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب: استناد به آیات قرآن از ویژگی‌های مناظرات امام رضا(علیه السلام) بود.
- عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی: تمام روایات و آموزه‌های امام رضا(علیه السلام) فرهنگ تمدنی است.
- مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: تمام فرق و مذاهب نگاه مثبتی به اهل بیت(علیهم السلام) دارند.
- آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان: اهل بیت(علیهم السلام) یکی از محورهای وحدت شیعه و سنی هستند.
- در حاشیۀ ششمین نشست دومین همایش سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها در سنندج انجام شد: دیدار آیات عظام یوسفی غروی و حسینی شاهرودی
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، نشست «امام رضا(علیه السلام) در فرهنگ و تمدن اسلامی» در سنندج برگزار شد.
- رئیس حوزه‌های علمیه استان کردستان رأفت امام رضا(علیه السلام) شامل حال همگان می‌شود
- سید منذر حکیم: پرداختن به نقش تمدن ساز سادات رضوی مهم است.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: سادات رضوی مروجان راستین فرهنگ محبت بودند.
- شجاعی راد: سادات رضوی در اشاعه فرهنگ اهل‌بیت(علیهم السلام) در شبه قاره هند نقش داشتند.
- موسوی نژاد: کار در زمینۀ نسب سادات، بدون داشتن علم، بازی کردن با دم شیر است.
- همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر جایگاه امام رضا(علیه السلام) در فرهنگ و میراث اهل سنت، بررسی شد.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم «اعتبارسنجی منابع در شهادت امام رضا(علیه السلام)» تبیین شد.
- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزاری دومین همایش علمی سیره امام رضا (علیه السلام) آموزه‌ها و کارکرد‌ها در دانشگاه ارومیه
- رئیس دانشگاه ارومیه: سیره علمی امام رضا(علیه السلام) باید به یک گفتمان تبدیل شود.
- در نشست «عقلانیت دینی و اخلاق عقلانی در سیره امام رضا(علیه السلام)» رابطه عقل و خصلت‌های اخلاقی از منظر امام رضا(علیه السلام) تبیین شد.
- امام رضا(علیه السلام) با هدایت‌گری مسیر عقلانیت را برای شیعه ترسیم کردند.
- عضو هیئت مدیرۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: قرآن و سنت عمود مشترک بین مذاهب اسلامی است.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، دومین همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه‌ها و کارکردها برگزار شد.
- با مشارکت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم دومین همایش علمی« سیره امام رضا(علیه السلام) آموزه ها و کارکردها» برگزار می‌شود.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.
- بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.
- بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»
- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.