نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/01     ساعت:   19:41:12
بازدید:   735
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کمیسیون تخصصی « مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» برگزار شد.

کمیسیون تخصصی «مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.


یکی از کمیسیون‌های سومین نشست پدیدآورندگان کتاب رضوی، کمیسیون تخصصی «مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» بود که با حضورجمعی از پدیدآورندگان، ناشران، اساتید و فرهیختگان در سالن نمایشگاه دائمی در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.
دبیر این کمیسیون درباره مباحث مطرح شده در آن بیان کرد: در این کمیسیون تخصصی، پس از طرح موضوعات و مسائل و مولفه‌های مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا (علیه السلام)، خلاصه ای از کتاب«عوامل سیاسی حضور امام رضا (علیه السلام) در خراسان» ارائه و بر اساس سرفصل‌های آن نقد و بررسی آثار صورت گرفت.
دکتر اکبری ادامه داد: در این کمیسیون به اهمیت مرو به عنوان پایگاه اجتماعی و سیاسی و همچنین مذهبی پیش از حضور امام رضا (علیه السلام) تاکید و مسیر هجرت آن حضرت بر مبنای دیدگاه‌های مورخان و محققان و اهمیت تمدن‌سازی آن نقد و بررسی شد.
وی گفت: اعضاء این کمیسیون هم‌چنین طی بیانیه‌ای شناخت روشنگری فرهنگی و سیاسی رفتاری ایشان در مرو را لازم و ضروری دانستند و بر تولید آثار در حوزه بررسی عوامل حضور امام رضا(علیه‌السلام) در مرو و تحولات علمی و تولید علم پس از این هجرت، تاکید فراوان کردند.
دکتر اکبری بیان کرد: روش‌شناسی گفتمان امام رضا (علیه السلام) در مناظراتشان با توجه به استدلال منطقی ایشان مقابله ادیان دیگر و همچنین سعه صدر و گستردگی دانش و اهمیت تبعیت از سیره علمی و عملی از دیگر مباحث مهم این کمیسیون بود.
وی هم‌چنین درباره جمع‌بندی این کمیسیون گفت: استخراج الگوهای رفتاری آن حضرت در عرصه مبارزه سیاسی، رواج الگوهای رفتاری آن حضرت در عرصه زندگی فردی، فرهنگی و اجتماعی، استخراج نظام موضوعات مرتبط با مبارزه سیاسی و فرهنگی امام، بررسی نقش پیشتازی کلامی ایشان در علوم متداول عصر خویش، بررسی مصادیق رفتاری امام در حوزه مسائل اجتماعی فرهنگی و سیاسی و رابطه آن با ضرورت‌های جامعه و مخاطبان امروز، ایجاد بستر و امکانات مناسب برای ثبت موضوعات تحقیقی جدید در رابطه با فرهنگ رضوی برای پرهیز از موازی کاری و همچنین تداوم نشست‌های تخصصی پیش از دهه کرامت سال های آینده از موکدات اعضاء این کمیسیون بوده است.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زیارت و زندگی» رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کمیسیون تخصصی نقد کتاب رضوی برگزار شد.
- معاون تبلیغات آستان قدس رضوی؛ مراکز پژوهشی برای تأمین محتوای مورد نیاز زائر در کنار هم قرار گیرند.
- برگزاری کمیسیون‌های‌ تخصصی در«سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار رضوی»
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین نشست هم اندیشی« پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کفایت ها کمبودها در تولید کتاب‌های رضوی بررسی شد.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ امروزه جامعه ما نیازمند انتقال آموزه های کرامت آفرین به نسل جوان است.
- دکتر حسین بانکی‌پور تأکید کرد: ضرورت بازخوانی و کشف مجدد زبان فطرت برای تألیف کتب تبلیغی رضوی.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سایت «پدیدآورندگان کتاب رضوی» راه اندازی می‌شود.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی عنوان کرد؛ پوشش خلاء آثار پژوهشی در نشست «پدیدآورندگان کتاب رضوی»