نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/21     ساعت:   19:18:32
بازدید:   983
 
 
پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد: کتاب «تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام)» منتشر می‌شود.

پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: «تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام)» عنوان کتابی است که به زودی به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر خواهد شد.


میثم جلالی؛ مؤلف این اثر با اشاره به ویژگی‌های کتاب «تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام)» عنوان کرد: این اثر، نتیجه دو سال کار پژوهشی میدانی، سندی و کتابخانه‌ای فشردۀ تعدادی از پژوهشگران هنر و معماری اسلامی است. «تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام)» مجموعه‌ ارزشمندی است که هدف از آماده‌سازی آن از یک سو، پر کردن گوشه‌ای از خلاءهای موجود در حوزه مطالعات هنر و معماری حرم رضوی بوده و از سوی دیگر تلاش شده تا قسمتی از نیازهای پژوهشی محققان را پاسخ گوید.

وی ابراز کرد: در کتاب حاضر به رغم تمام تنگناها و محدودیت‌ها، سعی شده تا با تکیه بر مطالعات و بررسی‌های میدانی، انبوهی از اطلاعات بکر و روزآمد جمع‌آوری و با دقت علمی بالا تدوین و تألیف شود.

جلالی ادامه داد: کتاب تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام) شامل 9 فصل است که در هر فصل یکی از تزیینات معماری حرم رضوی یا موضوعات مرتبط با آن بررسی و معرفی شده است. این تزیینات شامل گچ‌بری، کاشی‌کاری، نقاشی، حجاری، منبت‌کاری، مقرنس و کاربندی است.

وی افزود: در فصل نخست، کلیات گچ‌بری، پیشینه گچ‌بری در مشهد و در نهایت تزیینات گچ‌بری حرم امام رضا(علیه السلام) مورد بررسی و معرفی قرار گرفته است و در  فصل دوم به معرفی کاشی‌کاری‌های دوره‌های مختلف تاریخی و شاخص‌ترین آثار برجای مانده از آنها در حرم امام رضا(علیه السلام) پرداخته است.

این پژوهشگر ادامه داد: در فصل سوم این اثر، کتیبه‌نگاری در بارگاه رضوی به چهار دوره تقسیم می‌شود و بر این اساس به تجزیه و تحلیل ویژگی‌های هر دوره می‌پردازد. یکی از تزیینات عمده در حرم امام رضا(علیه السلام)، حجاری است که موضوع فصل چهارم این کتاب می‌باشد.

وی اضافه کرد:  تزیینات نقاشی در حرم امام رضا(علیه السلام) موضوعی است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده و فصل پنجم کتاب را در بر می‌گیرد. یکی از تزیینات ظریف به کار رفته در حرم رضوی، منبت‌کاری است که در فصل ششم به پیشینه و جایگاه این هنر در حرم مطهر پرداخته شده است.

جلالی خاطر نشان کرد: هنر مقرنس و کاربندی در حرم رضوی، آخرین هنری است که در این کتاب مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است و در نهایت فصل هشتم و نهم کتاب به مفهوم و چگونگی نمود حکمت و زیبایی در تزیینات معماری حرم امام رضا(ع) اختصاص دارد.

وی ابراز کرد: کتاب تزیینات معماری بارگاه حضرت رضا(علیه السلام) به صورت نفیس، تمام رنگی بر روی کاغذ گلاسه و در 464 صفحه تهیه و تدوین شده و به زودی منتشر خواهد شد.