نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/07/28     ساعت:   17:13:25
بازدید:   109
 
 
پیام آیت‌الله اعرافی به مراسم اختتامیه سوگواره علمی و فرهنگی امام رضا(ع)

آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، به اختتامیه اولین سوگواره علمی ـ فرهنگی امام رضا(ع) پیامی صادر کرد.


به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، متن این پیام به شرح زیر است: با سلام و تحیت ضمن تسلیت اربعین حسینی و رحلت جانگداز پیامبر مکرم اسلام، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) از همه برگزارکنندگان اولین سوگواره علمی فرهنگی امام رضا(ع) با محوریت کتاب عیون اخبار الرضا(ع) صمیمانه قدردانی و تشکر می‌نمایم.
امام رضا(ع)، آفتاب درخشان امامت و ولایت که کشور و ملت عزیز ایران به ویژه از عنایت و انوار آن متنعم‌اند، رسالت و نقش ممتاز دارند، که شناخت، تأسی، گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی آن از اولویت‌های حوزه علمیه، نخبگان و اندیشمندان است. تبیین هوشمندانه و عالمانه معالم نورانی، توحیدی و قرآنی، مبارزه حکیمانه با حکومت‌های ظالم، ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان و حفظ اتحاد درونی مسلمانان و صیانت و انسجام‌بخشی به کیان پیروان مکتب اهل بیت(ع)، رفتار و گفتار عالمانه با اصحاب ادیان و مذاهب مختلف، مقابله با جریانات انحرافی و گسترش معارف توحیدی و الهی با راهبرد مهاجرت، ارائه تراز فاخری از تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها، مدیریت بحران‌های سیاسی و اجتماعی، بهره‌گیری از روش‌های نوین تبلیغ اسلامی و الگوسازی سبک زندگی اسلامی و تنظیم ره‌توشه برای زیست مؤمنانه در یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین شرایط تاریخی در سیطره سیاست‌های مرموز دستگاه خلافت، گوشه‌هایی از پهنه بیکران ابعاد و اضلاع نقش‌آفرینی آن حضرت برای جامعه انسانی و اسلامی در طول تاریخ بوده است.
شیخ صدوق چهره تابناک آسمان فقاهت، کلام و حدیث به شمار می‌آید و محدثی کم‌نظیر است؛ با آنکه شیخ قمیین نامیده شده اما جامعیت و نقش‌آفرینی وی در مکتب‌های حدیثی، قم، ری و بغداد از  وی چهره‌‌ای ممتاز و جامع پدید آورده است و آثار ایشان از دقت، لطف، جامعیت، حسن تبویب[باب، باب قرار دادن کتاب]، جذابیت ویژه و پاسخگویی به نیازهای متنوع برخوردار است.
در شناخت آستان ملکوتی امام رضا(ع) بدون تردید، کتاب عیون اخبارالرضا(ع) از بهترین کتب به شمار می‌آید؛ عیون یکی از جامع‌‌ترین کتب شیعی و حدیثی است که معارف بلندی در ابواب حکمی، کلامی، فقهی، اخلاقی، تربیتی، سیاست و مدیریت دارد؛ این کتاب که از یادگارهای سدید و ماندگار شیخ صدوق است در طول تاریخ مورد توجه بسیاری از عالمان، شارحان و مترجمان قرار گرفته و از نعمت‌های الهی برای شناخت سیرت و فکرت امام رضا(ع) است. رساله‌ها، نوشته‌ها، مناظرات و پاسخ‌ها و نکات ناب تفسیری و ادبی و هنری منسوب به امام رئوف(ع) این کتاب را به دایره‌‌المعارفی مختصر درباره آن امام تبدیل کرده است.
امید است، برگزاری این همایش، گامی مختصر در جهت گفتمان‌سازی و جریان‌سازی کتاب شریف عیون در میان طلاب و فضلای حوز‌ه‌های علمیه و همه شیعیان و به خصوص جوانان باشد. از برنامه‌ریزان، مدیران و اساتید و همه طلاب به خصوص جوانان انقلابی می‌خواهم در این مسیر نورانی سهیم باشند و معرفت، اطاعت، ولایت و محبت آن امام همام را در دل‌ها و جان‌ها روزافزون کنند و در کنار گنجینه‌های ارزشمند نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه کتاب عیون را هم در زمره کتب بالینی خود قرار دهند.