نویسنده:   سیدجلال ربانی     تاریخ نگارش:   1399/07/27     ساعت:   11:21:57
بازدید:   109
 
 
مترجم کتاب «فرجام آفتاب» مطرح کرد: «فرجام آفتاب»؛ پاسخ به شبهه‌ تاریخی درباره شهادت امام رضا(ع)

مترجم کتاب «فرجام آفتاب پیرامون شهادت امام علی بن موسی‌الرضا (ع)» گفت: این کتاب در پاسخ به شبه‌افکنی معاندان اهل‌بیت(ع) درباره چگونگی شهادت امام رضا (ع) ترجمه و تألیف شده است.


به گزارش روابط عمومی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی امیر سلمانی رحیمی پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی با بیان اینکه این اثر ترجمه کتاب «کیف قضاء الامام علی ابن موسی‌الرضا(ع)»‌ تألیف «جعفر البیاتی» است، اظهار کرد: اصل این کتاب به زبان عربی است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس با افزوده‌ها، اصلاحات و ترجمه فارسی چاپ و به بازار نشر عرضه‌شده است.

وی عنوان کرد: مسئله اصلی این کتاب، پاسخ به یک شبهه‌افکنی تاریخی در مورد شهادت امام رضا(ع) است. برخی مورخان اظهار کرده‌اند امام رضا(ع) رحلت کردند و تلاش داشتند که مأمون را از جنایت و به شهادت رساندن امام تبرئه کنند.

به گفته این پژوهشگر، در کتاب «فرجام آفتاب» با تکیه‌بر منابع تاریخی و روایی اعم از منابع شیعه و سنی و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، اثبات‌شده که امام علی ابن موسی‌الرضا (ع) توسط مأمون به شهادت رسیده و انگیزه‌های مأمون از این اقدام به جنایت نیز ذکرشده است؛ در این اثر به شکل علمی و کاملاً مستند به این شبهه تاریخی پاسخ‌داده‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: در تاریخ اسلام و پیرامون زندگی اهل‌بیت(ع) با دودسته از منابع رو‌‌به‌رو هستیم برخی از کتاب‌ها مانند «اعلام‌الوراء» و «اعلام‌الهدی» به مجموعه زندگی اهل‌بیت(ع) پرداخته و برخی نیز به‌طور خاص به یک موضوع پرداخته است. کتاب «عیون‌اخبار‌الرضا»یکی از آثار تک‌نگاره‌ای‌‌ است که به‌صورت اختصاصی به موضوع حضرت رضا(ع) پرداخته‌شده است.

‌سلمانی رحیمی گفت: کتاب«کیف قضی الامام علی بن موسی‌الرضا» نیز یکی از تک‌نگاره‌هایی است که دربارۀ شهادت حضرت رضا‌(ع) نگاشته شده است و این کتاب  به‌طور خاص موضوع شهادت حضرت رضا(ع) که یکی از مسائل قابل‌تأمل در زندگی آن حضرت است را موردبررسی قرار داده است.

وی ادامه داد: امام رضا(ع) به جهت موضع‌گیری‌هایی که در دوران حضورشان درمرو داشتند، چهره‌ای از اسلام و حقیقت تشییع را نشان دادند که برای مأمون و بنی‌عباس قابل‌تحمل نبود، به همین جهت این کتاب از این منظر که توانسته نشان بدهد حضرت رضا(ع) یک مبارز خستگی‌ناپذیر و یک آمر به معروف و ناهی از منکر بودند و نمی‌توانستند در برابر رفتار‌های نادرست و غیر اسلامی مأمون سکوت کنند و در حقیقت مبارزه‌ای را آغاز کردند که این مبارزه به شهادت آن حضرت منتهی شد، حائز اهمیت است.