نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1399/09/04     ساعت:   13:38:17
بازدید:   355
 
 
شاهدی از لطف و پاکی رشک آب زندگی؛ پاسداشت خدمات علمی دکتر محمدمهدی رکنی به بنیاد پژوهشهای اسلامی

پیدایی، پایداری و اثربخشی مراکز علمی همچون بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، رهین دل‌مشغولی و اخلاص دانشی‌مردانی است که پرورده مکتب جان‌افزای ولایت‌اند. این سرمایه‌های پرارج و مانا با اندیشه و نگاهی آرمانی، عمر خود را در داد وستدی پرسود گذرانده و نستوه در آموزش و آموختن‌اند؛ دل به نورایمان و امید روشن دارند و زبان و قلم را برای نشر حکمتی ناب و عرفان و اخلاقی پیراسته به خدمت گرفته‌اند. و نباید فراموش کرد که این همه، جز توفیق خدا و اظهار ارادت و خاکساری به پیشگاه اهل بیتی نامور به رأفت و معرفت، به‌ویژه عالم آل محمد، حضرت امام علیّ بن موسی الرضا (ع) نیست.
دکتر محمدمهدی رکنی‌یزدی در زمره فرهیختگان وارسته‌ای است که از نخستین روزهای تأسیس بنیاد در سال 1363 تا امروز و ان‌شاءالله تا سال‌های بسیار دیگر، در خدمت به این بنیاد کم‌نظیر از هیچ کوشش و خیراندیشی دریغ نکرده‌اند.
حضوری عالمانه و مؤمنانه ایشان در ادوار مختلف هیأت مدیره، هدایت و مدیرمسئولی مجله خوشنام و فاخر مشکوة و تألیف افزون بر 10عنوان کتاب، تنها بخشی از برکات وجودی ایشان برای بنیاد پژوهش‌هاست. کتاب‌هایی که شماری از آن‌ها بیش از ده نوبت به چاپ رسیده و به زبان‌های گوناگون ترجمه شده است و ایشان نه تنها از دریافت حقوق مادی آن‌ها خودداری کرده که نسخه‌های سهم خود را هم از طریق بنیاد یا به‌طور مستقیم به علاقه‌مندان اهدا کرده است.
قلم ادبی، زیبا و روان استاد در بیان مفاهیم و مضامین قرآن کریم، نهج‌البلاغه، مهدویت، زیارت، رخدادهای مهم فرهنگی، پاسخگویی به هجمه‌ها و شبهه‌ها و مانند آن، موجب آشنایی طیفی گسترده از جامعه فرهنگی در داخل و خارج کشور با این شخصیت علمی ـ پژوهشی است.
به یاد دارم در مصاحبه‌ای از آقای مهدی فخیم‌زاده، کارگردان مجموعه تلویزیونی ولایت عشق می‌خواندم: برای نگارش فیلمنامه این مجموعه کتاب‌های بسیاری مطالعه کردم، اما وقتی شوق دیدار از آثار بسیار ارزنده دکتر رکنی  را خواندم، چشم‌اندازی نو و روشن برای شروع کار یافتم.                 
چهارم آذر ماه 1309 روز تولد استاد، دکتر محمدمهدی رکنی‌یزدی است. این یادداشت برای تبریک به ایشان در آستانه چهارم آذر 1399 تحریرشد.
پایداریِ تندرستی و فزونیِ شادابی و توفیق‌شان در خدمت به فرهنگ و ادب اسلامی را آرزومندیم.

امیر سلمانی رحیمی، پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، 3/9/1399واژگان کلیدی:    دکتر امیر سلمانی رحیمی ،   دکتر محمد مهدی رکنی یزدی      
 
     
 
 
     

     دیدگاه شما  
نام(Name): 
    ایمیل(Email): 

متن(Text): 
          عبارت امنیتی: