نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/02     ساعت:   16:34:33
بازدید:   490
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «اطلس تاریخی ایران؛ سادات اصفهان» منتشر شد.

کتاب «اطلس تاریخی ایران؛ سادات اصفهان» از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد.


کتاب «اطلس تاریخی ایران؛ سادات اصفهان» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده و در 7 فصل به آغاز ورود سادات اصفهان به ایران تا پایان قرن نهم هجری قمری پرداخته است.
«سادات حسنی اصفهان»، «سادات حسینی»، «سادات موسوی و رضوی»، «سادات علوی و طالبی»، «سادات چهار محال و بختیاری» که در گذشته جزو سرزمین اصفهان بوده است و «نقش سیاسی و اجتماعی سادات» عناوین فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهد.
سادات به عنوان خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و وابستگان به ایشان در طول تاریخ اسلام، تحت شرایط مختلف و به دلایل گوناگون اقدام به مهاجرت کرده‎اند که ناحیه اصفهان از مهمترین مقصدهای سادات مهاجر بوده است.
کتاب «اطلس تاریخی ایران» در بخش مربوط به اصفهان به چگونگی ورود و استقرار، کانون‌های تجمع، خاندان‌های مهم و بخشی از نقش اجتماعی سادات در این دیار اختصاص دارد که با ارائه محتوا و نقشه تبارنامه‌ها به شیوه‌ای نو به تبیین این مباحث پرداخته است.
سید حسن حسینی نویسنده این اثر در بخش مقدمه این کتاب آورده است: یکی از مسائل با اهمیت در تاریخ سیاسی، اجتماعی و مذهبی ایران، مهاجرت سادات به این سرزمین است. سادات با ورود به این خطه، نقش موثری در ترویج دین مبین اسلام و تحکیم پایه‌های فرهنگ و تمدن اسلام شیعی ایفا کرده‌اند. برخی از این سادات در همان آغاز ورود به ایران، قیام‌هایی را علیه حاکمان بنی امیه و بنی عباس ترتیب دادند و برخی توانستند برای خود قلمرو حکومتی نیز تشکیل دهند.
حدود و جغرافیای اصفهان، اصفهان از ورود اسلام تا پایان قرن نهم، تشیع در اصفهان، امام حسن(علیه السلام) در اصفهان، سادات طباطبائی، نقش سیاسی سادات، نسب‌شناسی، عرفان و تصوف، نسب‌نامه سادات اصفهان، نقشه‌های مهاجرت سادات اصفهان و... از دیگر مطالبی است که در این کتاب به آن اشاره شده است.
گفتنی است، این اثر در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری تهیه و تدوین شده است و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.