نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/06/22     ساعت:   09:17:15
بازدید:   302
 
 
روایتی داستانی از مقتل امام حسین(علیه السلام) در کتاب «روضه الاحباب»

همزمان با ایام شهادت سید و سالار شهیدان و ماه محرم الحرام، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «روضه الاحباب»، که روایت داستانی مقتل امام حسین (علیه السلام) است را معرفی می‌کند.


همزمان با ایام شهادت سید و سالار شهیدان و ماه محرم، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «روضه الاحباب»، که در بردارنده روایتی داستانی در مقتل امام حسین (علیه السلام) است را معرفی و پیشنهاد می‌کند.
کتاب «روضه الاحباب» با موضوع، تاریخ و سیره معصومین، سرگذشتنامه‌ها و ترجمه و تصحیح به زبان فارسی توسط مظهر ادوای به زبان هورامی منتشر شده است.
واقعۀ عاشورا و قیام امام حسین (علیه السلام)، تصویر بی‌بدیلی است که صورتگران معنی را قرن‌ها به تکاپو و تحیر واداشته است. شاید هیچ واقعۀ تاریخی دیگری در جهان اسلام، تا بدین حد در قلمرو ادبیات و هنر ایرانی ـ اسلامی نمود نداشته باشد. منظومۀ هورامی (گورانی) روضه الاحباب، روایت قیام عاشورا و حوادث پس از آن است؛ روایتی که در غرب ایران نضج یافته و عناصر فولکلور و محلی به آن رنگی از تازگی و شیوایی بخشیده است.
این اثر منظوم که نشانگر عشق و دلدادگی قوم کرد به امام حسین(علیه السلام) و قیام حماسی اوست، به شیوه‌ای تاریخی ـ اسطوره‌ای، مصائب خاندان اهل بیت(علیهم السلام) و قیام‌های خونخواهانه پیروان آن حضرت را به تصویر می‍‌‌کشد و از این رهگذر روایتی متفاوت از قیام عاشورا پیش چشم مخاطب قرار می‌دهد.
گفتنی است: منظومه «روضه الاحباب» به تصحیح و ترجمۀ مظهر ادوای با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، در قطع وزیری، توسط انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.