نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/29     ساعت:   18:54:11
بازدید:   416
 
 
31 عنوان آثار برگزیدۀ رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد.

آثار برگزیدۀ رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با دهۀ کرامت رضوی در کتابچه‌ای معرفی و منتشر شد.


بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در پرتوی عنایات امام هشتم (علیه السلام) توفیق داشته است در طول 34 سال فعالیت علمی خود، برای ترویج و تحکیم فرهنگ اسلامی تلاش کند.

انتشار بیش از دوهزار عنوان کتاب با بیش از چهارهزار جلد و شمارگان 15 میلیون نسخه، در کنار برگزاری ده‌ها نشست علمی پژوهشی، نتیجۀ بخشی از این تلاش‌هاست.

این بنیاد، تولید و عرضۀ «کتاب رضوی» با رویکرد فرهنگ و سیرۀ رضوی، عمق بخشی به آثار زیارت، معرفی آستان قدس را وظیفه‌ای ذاتی و دارای اولویت برای خود دانسته است. 

در چهلمین سال پیروزی انقلاب و همزمان با دهۀ کرامت، 31 عنوان آثار برگزیدۀ رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد. این آثار از میان 212 عنوان کتاب رضوی انتخاب شده اند.

این آثار عبارت‌اند از:

1- امام على بن موسى الرضا(علیه السلام)، منادى توحید و امامت/ احمد ترابى و محمدجواد معینى

سومین جشنواره كتابهاى آموزشى رشد _ تهران 1381

این‌ کتاب‌ شرح‌ اجمالی‌ زندگانی‌ امام‌ علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا(علیه السلام)،امامت‌، شخصیت‌ معنوی‌ اخلاقی‌، علمی‌، سیاسی‌ و خط‌ مشی‌ آن‌ حضرت‌ دربرابر حکومت‌ است‌. سفر تاریخی‌ امام‌ به‌ مرو، عهد نامه‌ ولایتعهدی‌، شهادت‌ وگذری‌ بر ساحل‌ معارف‌ رضوی‌ از دیگر مطالب‌ این‌ کتاب‌ است‌.

2- مدایح رضوى در شعر فارسى / احمد احمدى‏ بیرجندى

برگزیده اوّلین جشنواره كتاب سال رضوى _ مشهد 1384

برگزیده ششمین جشنواره فرهنگى هنرى امام رضا(علیه السلام)  همدان و مشهد 1387

عشق‌ به‌ ائمه‌(علیهم السلام) غالب‌ شاعران‌ را بر آن‌ داشته‌ است‌ که‌ در مورد امامان‌ اشعاری‌نغز بسرایند. مجموعه‌ حاضر به‌ حضرت‌ رضا(علیه السلام) اختصاص‌ دارد و بیشتر درقالب‌ قصیده‌ سروده‌ شده‌ است‌. مؤلّف‌ نمونه‌ای‌ از اشعار شاعران‌ از قدیمترین‌زمان‌ تا عصر حاضر را آورده‌ و ضمن‌ معرفی‌ شاعران‌، به‌ طور مختصر لغات‌ وعبارات‌ مشکل‌ را معنی‌ کرده‌ است‌.

3- حوزه علمیه خراسان / محمود پسندیده

برگزیده چهارمین دوره انتخاب كتاب سال استان خراسان رضوى _ مشهد 1386

در این کتاب مطالب زیر مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است:

 1- پیشینه تاریخی شهر مشهد مقدس، 2 - بررسی مدارس علمیه تاریخی و معاصر از جنبه های گوناگون، 3 - بررسی متولیان، موقوفات و ویژگیهای معماری مدارس علمیه، 4 - اشاره ای مختصر به شرح حال علمای بزرگ و فقیهان برجسته ای که در این مدارس به فعالیتهای علمی و تربیت طلاب اشتغال داشته اند .

4- تحلیلى از زندگانى امام رضا(علیه السلام)/ محمّد جواد فضل الله / ترجمه سید محمّد صادق عارف

برگزیده  ششمین جشنواره فرهنگى هنرى امام رضا(علیه السلام) _ همدان و مشهد مقدس _ آبان 1387

مؤلف‌ در این‌ کتاب‌ بر اساس‌ نقلهای‌ موجود، بخشی‌ از تاریخ‌ شیعه‌ را تحلیل‌کرده‌ و زندگانی‌ هشتمین‌ پیشوای‌ تشیع‌ حضرت‌ ثامن‌ الحجج‌ علی‌ بن‌ موسی‌الرضا(ع‌) و جریانهای‌ فکری‌ و سیاسی‌ عصر حضرتش‌ را به‌ نحوی‌ گویا باز گفته‌است‌.

5- الامام الرضا(علیه السلام) بین نصوص الرسالة و سلطة الرای والقبیله / عادل عبدالرحمن بدری

برگزیده مسابقه جهانی نگارش كتاب امام رضا(ع)، بیروت 1388

در این کتاب مسائل مهم اجتماعی و سیاسی دوران عباسی و مواضع امام معصوم (علیه السلام) در برابر خلفای جور به تصویر کشیده شده است . همچنین اهداف مامون از طرح مسئله ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام) و تدابیر امام (علیه السلام) در برابر آن با استناد به مصادر و منابع معتبر مورد بررسی قرار گرفته است

6- مشاهیر مدفون در حرم رضوى / گروه تراجم و انساب

طرح برتر ستاد جشنواره پژوهش و فناورى استان خراسان رضوى 1388

برگزیده ششمین دوره انتخاب كتاب سال استان خراسان رضوی، مشهد 1388

از صدها سال‌ پیش‌ پیکر بسیاری‌ از بزرگان‌ اعم‌ از آن‌ که‌ در مشهد ساکن‌ بوده‌یا در شهرهای‌ دور و نزدیک‌ اقامت‌ داشته‌اند، بنا بر وصیتشان‌ در  حرم‌مطهّر رضوی‌ دفن‌ شده‌ است‌. این‌ کتاب‌ شرح‌ حال مشاهیر علمی‌ِ مدفون‌ در حرم‌ مطهّر است.

7- امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) زندگانی و سیره / گروه نویسندگان

برگزیده چهارمین جشنواره کتاب سال رضوی، مشهد 1390

کتاب حاضر دربردارنه مطالب ذیل است : بخش اول زندگانی و سیره امام (علیه السلام)، تحلیل هجرت تاریخی، ولایتعهدی و شهادت امام . بخش دوم : سخنان گهربار و آموزه های رضوی . بخش سوم : پیشینه طوس، بنای حرم مطهر، شکل گیری مشهد الرضا، ایجاد و توسعه صحن ها و رواق ها .

8- حدیث سلسلة الذهب از دیدگاه اهل سنت / محمد محسن طبسی / ترجمه احمد نمایی

برگزیده پنجمین جشنوارۀ کتاب سال رضوی – مشهد 1391

سلسله الذهب واژه ای است که یادآور ورود تاریخی امام رضا (علیه السلام) به نیشابور واستقبال بی نظیر مردم به ویژه محدثین بنام اهل سنت وثبت آن توسط بیست هزار کاتب و محدث است این جریان را بزرگان اهل سنت گزارش کرده اند که مولف در این کتاب به ترتیب از معاصران با امام (علیه السلام) تا دوران حاضر را یاد کرده است .این کتاب به زبان انگلیسی ترجمه شده است.

9- حسین بن موسی الکاظم / علی اخوان مهدوی

برگزیده هفتمین جشنواره کتاب سال رضوی _ مشهد 1393

این کتاب تحقیقی است تحلیلی درباره یکی از آخرین فرزندان امام موسی کاظم (علیه السلام) با نام «حسین» که همانند بسیاری از امام‌زادگان، غربت اختیار کرده و در گمنامی وفات یافته است. نویسنده در این اثر با بررسی منابع معتبر، نظریات نسابه شناسان مشهور و تحقیقات میدانی، محل وفات حسین بن موسی را اثبات کرده و تاریخچه آرامگاه او را، از گذشته تا حال، بررسی نموده است. همچنین در این پژوهش، تألیفات مربوط به این شخصیت مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته است. کتاب شامل چهار فصل است: فصل اول به زندگانی، شهادت و روایات منسوب؛ فصل دوم به دلایل مهاجرت و نقد منابع؛ فصل سوم به بررسی آرامگاه و تشکیلات آن؛ و فصل چهارم به معرفی مختصری از موقعیت جغرافیایی شهر طبس، جاذبه‌ها و دیگر امام‌زاده‌های آن اختصاص یافته است. بی‌شک، شناسایی و شناساندن شخصیتی که مورخان در مورد زندگانی و محل وفات وی نظریاتی متفاوت دارند، کاری بس دشوار و حساس است.

10- قدمگاه‌های امام رضا(علیه السلام) در نیشابور، دهسرخ و مشهد / رضا نقدی

برگزیده هفتمین جشنوارۀ کتاب سال رضوی _ مشهد 1393

از میراث‌های تاریخی و دینی، قدمگاه‌های امام رضا (علیه السلام) در مسیر مهاجرتشان از مدینه به مرو است. از جمله این قدمگاه‌ها یکی قدمگاه‌ نیشابور و دیگری مشهور به چشمه و مصلای حضرت رضا (علیه السلام) در ده‌سرخ (پنجاه کیلومتری شرق قدمگاه نیشابور) است. نویسنده این کتاب، به بررسی این دو مکان تاریخی پرداخته و مسیر مهاجرت امام از نیشابور به توس را، بر اساس شواهد تاریخی توضیح داده است. همچنین درباره سابقه تاریخی قدمگاه، سجده‌گاه، قتلگاه و غسلگاه حضرت که در کنار مزارش واقع بوده و کوچه پنجه حضت رضا (علیه السلام) در محله چهارباغ مشهد، مطالبی آورده است.

11- دعاهای امام رضا(علیه السلام) / دکتر امیر سلمانی رحیمی _ مرتضی انفرادی

برگزیده هفتمین جشنواره کتاب سال رضوی _ مشهد 1393

این کتاب گنجینه‌ ای است از دعاهایی که از امام هشتم (علیه السلام) به ما رسیده. امید می رود زائران شیفته و حقیقت‌ جو با زمزمه این سخنان معنوی و حکمت‌آمیز احساس کنند در حریم قدسی آن حضرت با کلماتی راز و نیاز می کنند که امام میزبان ‌شان با آن به راز و نیاز پرداخته است.

12- با زائران کوی رضا(علیه السلام) / دکتر امیر سلمانی رحیمی و دکتر مرتضی

کتاب برگزیده در نهمین جشنواره  کتاب سال رضوی _ مشهد 1395

شیعه و پیرو ولایت، امام(علیه السلام) را در جایگاهی والا می‌بیند که فرمانبری از وی برایش آسان و به بهره‌مندی از پاداش الهی امیدوار است. با این همه، پرسش‌هایی دارد که یافتن پاسخ آن‌ها حق اوست. پرسش‌هایی برآمده از اشرافی ناکافی به همۀ حکمت‌های رفتار امامی معصوم. پرسش‌هایی برآمده از شبهۀ شبهه‌افکنان، که هیچ روزگاری، خالی از آنان نیست. این اثر کوشیده است پرسش‌هایی از این دست را کاویده و با تکیه بر منابع معتبر پاسخ گوید. باشد تا زائر کوی دوست، زیارتی عارفانه تجربه کند و از پاداش آن بهره‌مند شود.

13- آثار سنگی موزه آستان قدس رضوی / میثم جلالی

برگزیده نهمین جشنواره  کتاب سال رضوی، مشهد _ 1395

آثار سنگی موزه آستان قدس رضوی، حاصل پژوهش و مطالعه بر روی حدود 500 قطعه شیء سنگی موجود در موزه آستان قدس رضوی و مشتمل بر کتیبه‌های سنگی، سنگ قبر مشاهیر مدفون در حرم امام رضا(ع)، وقف‌نامه‌ها، سنگاب‌ها، ظروف، حوض‌ها و بخاری‌های سنگی می‌گردد. از دیگر ویژگی‌های این کتاب، تحقیق و پژوهش در مورد شخصیت‌هایی است که به نام آنها در این آثار و اشیاء سنگی اشاره شده است، به‌ویژه آنکه این پژوهش با اتکا به اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی صورت پذیرفته است. همچنین گنجاندن آلبومی از تصاویر رنگی در انتهای هر بخش، از دیگر امتیازات این کتاب محسوب می‌گردد.

14- دائرة المعارف آستان قدس رضوی (جلد اول) / گروه نویسندگان

برگزیده هشتمین جشنواره کتاب سال رضوی (مشهد 1394)

این کتاب اولین اثر علمی جامع، مستند و مصور دربارۀ حرم مطهر و آستان قدس است که آن را به طور دقیق و با آخرین شیوه‏های پژوهشی روز، بر اساس منابع و اسناد و پژوهشهای تازه معرفی می‏کند و حاصل ده سال کار جمعی بیش از 150 پژوهشگر و نویسندۀ صاحب‏نظر است. جلد اول شامل 426 مقاله (از حرف آ تا حرف س) می‏باشد. این اثر در ذیل محورهای شش‏گانۀ رجال؛ القاب، موضوعات و مشاغل؛ مکان‏ها؛ مکتوبات؛ نفایس موزه؛ سازمان‏ها، آستان قدس را معرفی می‏کند. مقالات به شیوۀ الفبایی تنظیم و تدوین شده و به این ترتیب، هر موضوعی که به آستان قدس رضوی ارتباط داشته باشد، در این کتاب معرفی شده‏است. این معرفی نه تنها یک توصیف ساده بلکه شرح زمینۀ تاریخی موضوع و پیشینۀ آن از ابتدای شکل گیری حرم مطهر رضوی تا کنون است و تماماً با روش کاملاً علمی و دور از قالب‏های تبلیغی، صرفاً بر اساس اسناد و مدارک معتبر تاریخی و معاصر و یا مشاهده و مصاحبه‏های روش‏مند انجام گرفته است. این کتاب از جهات گوناگون ساختاری، محتوایی، ظاهری و روند تولید و تدوین ویژگی‏های منحصر به فردی دارد.‏ این اثر دارای 300 عکس، نقشه و چارت است که به بهترین وجه، مطالب را مستند و گویاتر کرده و منعکس کنندۀ شکوه و جلال بارگاه مطهر رضوی و پهنۀ متنوع تشکیلات آستان قدس رضوی است. به طور کلی می‏توان گفت که این کتاب محکمترین سند اصالت، دیرینه‏گی و استمرار دستگاه پرشکوه آستان قدس رضوی بوده، ایمان و اعتقاد مردم این سرزمین به تجلی‏گاه ولایت و امامت را در طی دوازده قرن گذشته، به دقیق‏ترین شکل روایت می‏کند. همچنین این کتاب کلید ورود به موضوعات مختلف تحقیقی و نقشة راه پژوهشگران برای تدوین آثار گوناگون در موضوع آستان قدس و حرم مطهر رضوی است..

15- عهدماندگار

برگزیده نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان 1396

اگر زائر دریابد که زیارت، نماد همفکری و همدلی او با زیارت‌شده (مزور)، از نظر اعتقادی، اخلاقی و رفتاری است، موفق به کسب فیض و مصاحبت شده است. زائر حریم دوست می‌کوشد از خداوند برای ماندگاری این حس زیبا یاری طلبد و این چنین نجوا می‌کند: ای امام مهربانی‌ها، پیمان می‌بندم زینتِ شما باشم؛ زبانی را که زیارت‌نامه‌تان را خوانده به دروغ آلوده نسازم؛ دستی را که ضریح نورانی‌تان را لمس کرده به سوی حرام دراز نکنم؛ پیوسته با خردمندان و مؤمنان باشم و ...

16- دانای خاندان

برگزیده نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان 1396

در کتاب حاضر با تکیه بر منابع معتبر، مطالبی سودمند برای طیف گسترده زائران و مجاوران فراهم آمده و در هشت فصل به شمار درهای بهشت تنظیم گردیده است. این کتاب مشتمل بر موضوع‌هایی همچون: زندگی شخصی، سیرۀ علمی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی هشتمین امام و گلواژه‌هایی از بوستان حکمت رضوی و نیز پژوهشی پیرامون زیارت است تا رهیافتی باشد از مینوی دلگشای مشهدالرضا به بهشت برین.

این کتاب گامی هر چند کوچک در جهت شناساندن چهرۀ تابناک آن حضرت  به جهانیان به مناسبت اعلام مشهد الرضا به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017م. است.

17- گزیده عکس های تاریخی/ بهزاد نعمتی؛ مهدی حسامی

برگزیده نهاد کتابخانه های عمومی استان خراسان 1396

این اثر شامل گزیده‌ای از عکس‌های موجود در مرکز اسناد کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی در موضوع اماکن و بناهای مشهد و حرم مطهر رضوی است. عکس‌های قدیمی، اسنادی ارزشمند و معتبر به‌شمار می‌روند که اطلاعات گران‌بها و مهم از پیشینۀ موضوعات مختلف تاریخی و اجتماعی به دست می‌دهند؛ به ویژه در بررسی تاریخ معماری و شهرسازی سدۀ اخیر و سیر تحولات بناها و مناظر، از منابع دست اول به شمار می‌رود. کتاب در چهار بخش حرم مطهر، اطراف حرم مطهر، مشهد و اطراف مشهد تصاویری از مناظر، معابر و خیابان‌ها و بناهای تاریخی و همچنین صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر را در فاصلۀ زمانی دورۀ قاجار تا پایان دورۀ پهلوی دوم عرضه کرده است. موضوعات تصاویر به صورت اجمالی معرفی شده و هر تصویر توضیحی مستند به منابع و تحقیقات معتبر دارد که به درک بهتر عکس کمک می‌کند.

18- گذری بر سیرۀ عملی امام رضا(علیه السلام) / رضا وطن دوست

برگزیده دهمین فراخون پژوهشهای حوزه علمیه خراسان1395

امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) الگوهای رفتاری فراوانی از خود به جای گذاشته است که آشنایی با آن ها پویایی و رشدیافتگی را به ارمغان می آورد. این کتاب که با هدف آشنایی با این الگوها سامان یافته، آن را در چهار حوزه تبیین کرده است که عبارت‌اند از: 1. نوع ارتباط آن حضرت با خدا (اخلاق معنوی)؛ 2. نوع ارتباط با خویشتنِ خویش (اخلاق فردی)؛ 3. نوع ارتباط با همنوع‌ (اخلاق اجتماعی)؛ 4. نوع ارتباط با دنیای پیرامونی و زندگی مادی.

19- دین و سیاست از منظر امام رضا(علیه السلام)/ رضا وطن دوست

برگزیده یازدهمین فراخوان پژوهشهای حوزه علمیه خراسان 1396

از دیرباز دربارۀ سیاست و نسبت آن با دیانت، پرسش‌هایی مطرح بوده و هست که آیا سیاست، نوعی مدیریت و تدبیر مقدس است یا شیطنت؟ آیا دین با سیاست، هم‌خوانی دارد یا خیر؟ آیا پیشوایان معصوم(ع) برای ورود به عرصة سیاست تمایل داشته‌اند یا نه؟ آیا می‌توان سیاست‌مدارانی دین‌دار و دین‌دارانی سیاستمدار داشت یا خیر؟ این اثر که در بارة عملکرد سیاسی امام رضا (ع) و تدبیر الهی آن حضرت در برابر حکومت عباسی و نقشه‌های حیلت‌گرانة مأمون گفت‌وگو می‌کند، این پرسش‌ها و دیگر پرسش‌های مطرح دربارة آن حضرت را پاسخ داده است.

20- اسناد و موقوفات مدارس تاریخی حوزۀ علمیۀ مشهد  / پسندیده

برگزیده یازدهمین فراخوان پژوهش‌های حوزه علمیه خراسان 1396

نگاهی تحلیلی به سیر تعلیم و تعلم در حوزه‌های علمیه تشیّع، نشان می‌دهد که وقف همچون ارزشی دینی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی در ساختِ مدارس علمیه نقش بسزایی داشته است؛ چنان‌که بیشتر این‌گونه مدرسه‌ها در شهرهای قم، نجف، کربلا و ... توسط واقفان خیراندیش و نیکوکار احداث شده‌اند. مشهد نیز از این قاعده بیرون نیست؛ زیرا از قرن چهارم که قریه سناباد به علت وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (علیه السلام) به شهر مشهد الرضا تبدیل شد تاکنون مدرسه‌های علمیه فراوانی در این شهر تأسیس گردیده که نشانگر نقشی می‌باشد که راهکار وقف در توسعه کمّی و کیفی فضاهای آموزشی و نشر علوم اسلامی در جامعه داشته است.

21- جغرافیاى تاریخى هجرت امام رضا(علیه السلام) از مدینه تا مرو / دکتر جلیل عرفان‏منش

  • كتاب تشویق شده در هفته كتاب _ تهران 1376
  • برگزیده نخستین جشنواره كتاب امامت و ولایت _ مشهد 1379
  • برگزیده بخش مقاله و پژوهش دومین جشنواره سراسرى فیلم كوتاه دینى رویش _ مشهد 1385
  • برگزیده ششمین جشنواره فرهنگى،هنرى امام رضا(ع) _  همدان و مشهد مقدس 1387
  • برگزیده سومین جشنواره انتخاب كتاب سال رضوی _ مشهد 1389

در کتاب‌ حاضر، تلاش‌ شده‌ است‌ تا با بهره‌گیری‌ پژوهشمندانه‌ و مستدل‌ ازمنابع‌ گونه‌گون‌، جغرافیای‌ تاریخی‌، سیاسی‌ و اجتماعی‌ شهرهایی‌ را که‌ حضرت‌علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا(علیه السلام) از آنها گذشته‌ یا در آنها درنگ‌ کرده‌ است‌، بررسی‌ شود.بی‌ گمان‌، پرداختن‌ به‌ جزئیات‌ این‌ هجرت‌، خود، چند و و چون‌ِ داستان‌ولایتعهدی‌ امام‌ را می‌نمایاند و به‌ بسیاری‌ از پرسشها و برداشتهای‌ نادرست‌ دراین‌ باره‌ پایان‌ می‌دهد.

22- پروانه حرم / منیره هاشمى

برگزیده دومین دوره جشنواره كتاب سال رضوى، همدان 1385

در این کتاب مطالبی همچون میلاد امام رضا (علیه السلام) ، حرم امام رضا (علیه السلام) و آمدن آن حضرت به نیشابور به شیوه ای زیبا و دلنشین بیان شده است .

23- هشتاد و هشت کلام از هشتمین امام(علیه السلام) / حسین حائری کرمانی

برگزیده جشنواره فرهنگی هنری اسلامی امام رضا(علیه السلام) _ همدان و مشهد 1387

این‌ مجموعه‌ حاوی‌ 88 حدیث‌ از حضرت‌ رضا(علیه السلام) است‌ که‌ چون‌خورشیدی‌ راه‌ رستگاری‌ را به‌ انسانها می‌آموزد. این‌ مجموعه‌ به‌ 6 زبان‌ عربی‌،فارسی‌، اردو، انگلیسی‌، فرانسه‌، آلمانی‌، ترجمه‌ شده‌ است‌.

24- سادات رضوى در مشهد / ابوالفضل حسن‏آبادى

برگزیده دومین جشنواره كتاب سال رضوى، همدان 1388

در این کتاب سعی شده تا با بررسی جایگاه سادات رضوی در مشهد از جنبه های مختلف سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ضمن ترسیم وضعیت روشن از نحوه حضور آنها در تاریخ محلی مشهد ، به ویژگیهایی که باعث شده تا این گروه بتوانند در یک دوره طولانی جایگاه خود را حفظ کنند ، پرداخته شده است .

25- چلچراغ شیراز / دکتر جلیل عرفان‏منش

برگزیده در دومین انتخاب كتاب سال رضوى، همدان 1388

پیدایش فرقه‌های مذهبی پس از شهادت هفتمین امام از ویژگی‌های مهم زندگانی احمد بن موسی و دیگر برادران امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) است. حاکمان عباسی برای تضعیف اقتدار سیاسی امامت، کوشش‌های آگاهانه ای را به کار بستند و با طرح جانبداری از امامت اولاد علی بن ابی طالب (علیه السلام) کوشیدند پایگاه امامت را به نفع خلافت آشفته کنند. خبر حرکت کاروان احمد بن موسی (علیه السلام) از مدینه به مرو مأمون را به هراس افکند. کاروان از هر دیاری که می گذشت بر تعداد همراهانش افزوده می شد و ... او با رشادت و بزرگواری کم نظیر خطاب به بیعت کنندگان اعلام کرد: «من خود در بیعت برادرم علی بن موسی (علیه السلام) هستم» و بدین سان به مسأله جانبداری از امامت خود پایان داد.

26- فرازهایی از سخنان امام رضا(علیه السلام)/ محمّد حکیمی 

  • برگزیده سومین جشنواره کتاب سال رضوی _ مشهد 1389
  • برگزیده ششمین جشنواره کتاب سال رضوی _ مشهد 1392

در دوره کنونی که به رغم رشد فناوریهای بشری، زندگی انسانی دشوارتر شده است نشر و تبیین معیارهای معنوی و انسانی رهبران الهی، درمانگر راستین همه نابسامانی هاست.

براین اساس مجموعه فرازهایی از سخنان امام رضا(علیه السلام) در چندین جلد، می کوشد در راستای ترویج فرهنگ و معارف رضوی، سخنان گهربار آن امام همام را به صورت موضوعی، در رابطه با حیات انسان امروز تنظیم و ارائه کند.

27- الصحیح فى فضل الزیارة الرضویه / مهدى خدامیان آرانى

برگزیده مسابقه جهانى نگارش نام امام رضا(علیه السلام)، بیروت1388

این کتاب دربارۀ رجال احادیثی به تحقیق می‌پردازد که فضیلت زیارت امام رضا‌ (علیه السلام) را روایت کرده‌اند و به یادکرد ده حدیث صحیح از این احادیث، بسنده می‌نماید. مؤلف در این کتاب، نخست روایات صحیحه را ارائه می‌دارد، وانگاه، حال راویان آن‌ها را به شرح می‌کشد و سرانجام منابع نخستین‌شان را برمی‌رسد، تا بدین‌سان اثبات کند این احادیث از منابعی ستانده شده‌اند که پیشینیانِ هم‌مذهب ما بر آن‌ها اعتماد داشته‌اند.

28-  پاسخ‌های هشتمین امام / محمدحسین پورامینی

برگزیده چهارمین جشنوارۀ کتاب سال رضوی 1390

عالم آل محمد ، حضرت امام رضا (علیه السلام) پرسش را کلید دانش می شمرد و در دوران حیات خویش پیشاهنگ پاسخ دهی به پرسش ها و ترویج این فرهنگ بود . کتاب حاضر منتخبی از پاسخ های آن امام همام به پرسش های متعددی است که در دو فصل کلامی و فلسفه احکام تنظیم شده است .

29- ولایة العهد للامام الرضا / علی‌محمّد علی دخیل

برگزیده هفتمین جشنوارۀ کتاب سال رضوی _ مشهد 1393

این کتاب خوشبویه دیگری از خوشبویه‌های مهر است که عنایت ولایت عظمای الهی آن را ارمغان کرده و در دل مؤمنی رخنه می‌کند که دلباخته خاندان آل طه(صلی الله علیه و آله و سلم) است. این کلک به کار افتاده تا فضائل، خصائص و امتیازاتی را واگویه کند که خدای عز و جل به بهترین، عزیزترین و محبوب‌ترین بنده خود ارمغان کرده است که بی‌گمان امام علی بن موس الرضا (علیه السلام) از شمار ایشان است. صفحات، سطرها و واژگان این کتاب، همگی در مقدّماتی بایسته جای گرفته از بهر شناخت امامان حق و هدایت تا یک مسلمان باورمند به ولایت ایشان و رهرو راه آنان که آموزه‌های زندگی خویش را از آنان می‌ستانَد و آنان را می‌شناسانَد و به دفاع از آنان برمی‌خیزد مؤمنی گردد تصدیق‌کننده آیات الهی و احادیث نبوی و فراگیرنده عروة الوثقی و متوسّل به ریسمان استوار الهی که راه راست را می‌پوید.

30- حکایت آفتاب (به زبان فرانسه) / ترجمه علیرضا قلی نژاد

برگزیده هشتمین جشنواره کتاب سال رضوی (1394)

کتاب حاضر پژوهشی است که تلاش می کند ابعاد مختلف حیات نورانی امام رضا(علیه السلام) را بررسی و تبیین کند این کتاب به زبان فرانسه  ترجمه شده است.

31- امام رضا(علیه السلام) از دیدگاه اهل سنت (به زبان روسی) / ترجمه حسینعلی مصطفوی

شایسته تقدیر در بخش زبان‌های خارجی و ترجمه در هشتمین جشنواره کتاب سال رضوی (دهه کرامت 1394)

کتاب حاضر پژوهشی است که تلاش می کند ابعاد مختلف حیات نورانی امام رضا(علیه السلام) به روایت اهل سنت را در هفت بخش زندگانی ، شخصیت ، روایت ، امامت ، ولایتعهدی ، کرامت و زیارت با رویکردی توصیفی ـ تحلیلی ترسیم نماید که به زبان روسی ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.