نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/31     ساعت:   22:59:58
بازدید:   671
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کفایت ها کمبودها در تولید کتاب‌های رضوی بررسی شد.

کمیسیون تخصصی « کفایت ها و کمبودها در تولید کتاب رضوی» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار و طی آن نیازهای موجود بررسی شد.


این کمیسیون در حاشیه سومین نشست پدید آورندگان آثار رضوی با حضورجمعی از پدیدآورندگان، ناشران، اساتید و فرهیختگان برگزار شد.

دبیر این کمیسیون درباره مباحث مطرح شده در آن بیان کرد: در تمام زمینه‌هایی که کتبی برای زندگی امام رضا(علیه السلام) نگارش شده، با احترام به ساحت پژوهشگران و مؤلفان آثار نمی‌توان از کفایت آثار و اشباع شدن حوزه در تولید دانش سخن گفت.

دکتر لسانی ادامه داد: اعضای این کمیسیون با تأکید بر اینکه برای دستیابی به نگاه جامعه، نیاز به کاوش در فرهنگ و سیرۀ تمامی اهل بیت (علیهم السلام) داریم، استخراج نسخه‌های مناسب و مورد نیاز زندگی از آموزه‌های دینی را با رویکرد مسئله محور برای طراحی مدل‌های اجتماعی مورد نیاز جامعه ناظر به چالش‌های موجود ضروری دانستند.

وی گفت: همچنین در این کمیسیون، خلاءهای حوزۀ حدیثی را خلاصه شدن محتوا به روایت‌گری و کمبود ژرف‌اندیشی در کلام و عدم حضور در عرصه درایت گری برشمردیم و راه حل آن نیاز به حرکت به سمت تبدیل گفته‌ها به مدل و سبکی از زندگی، معرفی شد.

لسانی بیان کرد: توجه به دوره زمانی پیش از هجرت تاریخی حضرت رضا(علیه السلام) و روشن شدن ابعاد جهاد علمی تبلیغی در حوزه تاریخ و همچنین تأکید بر ضرورت شناخت جهان بینی و نگارش متناسب برای تولید اثر در گروه‌های سنی و فرهنگی مختلف در کنار توجه به قالب داستان بلند و رمان که پایه دیگر هنرها مانند سینما و تئاتر است، در این کمیسیون مطرح شد.

وی افزود: با توجه به تشرف سالیانه بیش از ۷ میلیون زائران غیر ایرانی، بستر مناسبی برای توجه به مخاطبان ملیت‌های مختلف در تولید آثار رضوی، ضروری است که در این کمیسیون بر آن تأکید فراوان شد.

لسانی تصریح کرد:  حکایت‌ها و کمبودها در حوزه فرم و توجه به خلاقیت و نوآوری، صنایع فرهنگی و مکمل‌های صنعت نشر، چاپ، اهدای کتاب، مسابقات کتابخوانی و خلاصه کردن کتب از دیگر مؤکدات اعضای این کمیسیون بوده است.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زیارت و زندگی» رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کمیسیون تخصصی نقد کتاب رضوی برگزار شد.
- معاون تبلیغات آستان قدس رضوی؛ مراکز پژوهشی برای تأمین محتوای مورد نیاز زائر در کنار هم قرار گیرند.
- برگزاری کمیسیون‌های‌ تخصصی در«سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار رضوی»
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کمیسیون تخصصی « مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین نشست هم اندیشی« پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی» برگزار شد.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ امروزه جامعه ما نیازمند انتقال آموزه های کرامت آفرین به نسل جوان است.
- دکتر حسین بانکی‌پور تأکید کرد: ضرورت بازخوانی و کشف مجدد زبان فطرت برای تألیف کتب تبلیغی رضوی.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سایت «پدیدآورندگان کتاب رضوی» راه اندازی می‌شود.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی عنوان کرد؛ پوشش خلاء آثار پژوهشی در نشست «پدیدآورندگان کتاب رضوی»