نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/28     ساعت:   17:34:59
بازدید:   339
 
 
عرضه نسخه های خطی در نمایشگاه دستاوردهای علمی- پژوهشی فرهنگ رضوی

نسخه های خطی منسوب به امام رضا (علیه السلام) و نسخ خطی و چاپ سنگی در نمایشگاه دستاوردهای علمی- پژوهشی فرهنگ رضوی به نمایش گذاشته شد.


در این نمایشگاه که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد نمایشگاهی 21 کتاب خطی، چاپ سنگی و قرآن‌های منسوب به دست خط ائمه معصوم(علیهم السلام) و علمای بزرگ اسلام را به نمایش گذاشت.

قرآن کریم منسوب به دست خط امام جعفر صادق(علیه السلام)، امام موسی کاظم(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام) برخی از قرآن های نفیسی است که در این نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار دارد.

همچنین گنجینه خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی که برخی از آنها مربوط به سده های اولیه اسلام و برخی دیگر به قلم استادان بزرگ خوشنویسی کتابت شده است، بخش دیگری از این غرفه را در بر می‌گیرد.

گفتنی است مخزن کتب و مصاحف خطی در برگیرنده بیش از 50 هزار نسخه کتاب خطی، بیست هزار قرآن خطی نزدیک به دو هزار نسخه دستنویس، سه هزار نسخه عکسی و بیش از هزار وقفنامه خطی است. همچنین مخزن کتب چاپ سنگی با داشتن چهل و شش هزار نسخه کتاب چاپ سنگی بزرگترین گنجینه کتابه های چاپ سنگی کشور است و در مجموعه سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تعداد 160 هزار نسخ خطی و چاپ سنگی وجود دارد.

قرآن‌های این مجموعه از نمونه‌های ممتاز خوشنویسی قرآن آرایی و تجلید محسوب می‌شود که برخی از آنها مربوط به سده‌های اولیه اسلام و برخی دیگر به قلم استادن بزرگ خوشنویسی کتابت شده است.