نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   22:28:44
بازدید:   450
 
 
مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.

حجت الاسلام دکتر راد گفت: گاهی پژوهشگران انجام کارهای پژوهشی در عرصه سادات پژوهی را اتلاف وقت می‌دانند؛ درحالی‌که این حوزه خدمت به اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده و سادات پژوهی تاکنون مورد غفلت قرارگرفته است.


حجت‌الاسلام‌ دکتر راد،  مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، در نشست تخصصی سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی که در سالن جلسات پژوهشگاه مطالعات تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، گفت: تکریم سادات و تکریم اهل‌بیت(علیهم السلام) از جایگاه والایی در اندیشه اسلامی برخوردار است ولی یکی از مهمترین جایگاه این تکریم، احیای امر اهل بیت(علیهم السلام)است.

وی افزود: همایشی که در این عرصه برگزار می شود در واقعا مصداق بارز کلام امام رضا(علیه السلام) در باب اهمیت احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) است؛ از آیات قرآن و روایات، در ارتباط با بحث ذریه پیامبران به معنای کلی و عام آن چنین برمی‌آید که یک موضوع جدی بوده و افرادی که از خاندان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) هستند از جایگاه مهم و ویژه‌ای برخوردارند.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم با ذکر این مطلب که کسانی که رابطه سببی با اهل بیت(علیهم السلام) دارند، دارای جایگاه ارزشمندی هستند، گفت: کار در زمیه و در راستای بحث سادات جای هیچ شک و شبهه ای ندارد.

وی با ذکر این مطلب که آستان قدس به دنبال احیای نهاد نقابت است، اظهارکرد: برگزاری این نوع همایش‌ها مورد تأیید قرآن و سیره اهل‌بیت(علیهم السلام) است، گاهی پژوهشگران انجام کارهای پژوهشی در عرصه سادات پژوهی را اتلاف وقت می‌دانند درحالی‌که این حوزه خدمت به اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده و سادات پژوهی تاکنون مورد غفلت قرارگرفته است.

راد با ذکر این مطلب که سادات در گستره تاریخ تشیع یک سرمایه غنی و مبارک تلقی می‌شوند یادآورشد: در حالی‌که در این رابطه کار جدی انجام نداده‌ایم، امیدواریم کارهای جدی در ارتباط با سادات پژوهی انجام گیرد؛ابعاد تمدنی، جامعه‌شناختی و سیاسی باید موردتوجه قرارگرفته و آسیب‌شناسی بحث سادات به‌ویژه در برخی حوزه‌ها ضروری به نظر می‌رسد که به حفظ اصالت و تکریم سادات منجر به خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌ دکتر رادبا تأکید بر لزوم پاسخگویی به شبهاتی که در حوزه نسب‌شناسی سادات مطرح است، خاطرنشان کرد: باید در پژوهشکده الذریه النبویه و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کارهای جدی صورت گرفته و پاسخ گوی شبهات باشیم.

اخبار مرتبط

- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.