نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   22:15:11
بازدید:   471
 
 
مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.

غلامرضا جلالی گفت: خاندان های بزرگ سادات، نقش ماندگاری در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در مناطق مختلف کشور داشتند.


دکتر غلامرضا جلالی در نشست علمی سادات رضوی و نقش آنها در تمدن اسلامی که در پژوهشگاه مطالعات تقریبی در قم برگزار شد، اظهار کرد: اطلس تاریخی سادات ایران در هفت مجلد منتشر می شود.

وی افزود: یکی از مسایل مهمی که در تحقیق در خصوص سادات مد نظر است، مساله تحقیقات وسیع تا قرن نهم و خلأ پژوهش از صفویه به بعد است، زیرا با گستردگی خاصی همراه است و تحقیقات در این عرصه نیازمند گروه های وسیع است.

مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از تحقیقات وسیع در خصوص خاندان های بزرگ سادات و نقش ماندگار آنها در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در مناطق مختلف کشور سخن گفت و تصریح کرد: خاندان هایی از جمله سیدعلی خان مدنی، دوامی 1000 ساله دارند که این اقوام دیرین به دوام سنت های دینی در میان جوامع کمک های بسیاری کرده اند.

جلالی اظهارکرد: قطعا اگر خانواده های سادات نبودند استمراری در سنت های دینی نیز وجود نداشت، زیرا حرکت های فرهنگی و هنری و حکمی و... بیشتر به سادات مربوط می شود.

وی افزود: به همین جهت خاندان ها به خصوص جایگاه تمدنی سادات مورد توجه است؛ جایگاه سادات در دوران مغول به حدی مهم است که در قانون "یاسا"، قوانینی برای تجلیل سادات وضع شده بود که به دقت نیز رعایت می شد؛ داستان های فراوانی در خصوص این تجلیل بیان شده است؛ این تجلیل ها یا منشا تاریخی داشته است و یا منشا آن، رویا بوده است.

پژوهشگر موسوعه سادات ایران بیان کرد: در همین راستا مهمترین تشکیلات نقابتی نه دوره عباسیان، بلکه در دوره مغول ایجاد شد یکی از مهمترین شخصیت هایی که خدمت زیادی به سادات کرد غازان خان بود؛ ولی برای تردد سادات در جهان اسلام دستور داد که دارالسیاده بسازند؛ این دارالسیاده ها در زمان غازان خان شروع شد؛ وی 10 دارالسیاده ایجاد کرد که یکی از آنها در حرم رضوی است.

اخبار مرتبط

- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.