نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   22:04:21
بازدید:   335
 
 
پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.

پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بر نقش خاندان سادات حمزوی قم در توسعه علوم در ایران تأکید کرد.


سید حسن حسینی در نشست علمی سادات رضوی و نقش آنها در تمدن اسلامی که در پژوهشگاه مطالعات تقریبی در قم برگزار شد، گفت: نقش فرهنگی سادات قم به ویژه شاخه سادات حمزوی که به بنی القمی شهرت دارند از نکات جالبی است که در کلان پروژه سادات ایران مورد واقع شده است.

وی افزود: نقش اجتماعی سیاسی سادات در تاریخ میانه ایران به خصوص قرن سوم و ششم هجری کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ به خصوص نقش سادات در تشیع؛ در این دوره سادات شاخصی ظهور کردند که نمونه آن در فهرست اسامی علمای شیعه بیان شده است؛ از 543 نفر از علمایی که در این کتاب نام برده شده ، 203 نفر از آنها سادات هستند که بیشتر در حوزه ری، قم، طبرستان و.. حضور داشته اند و نقش مهمی در ترویج تشیع  لیفا کرده اند.

نویسنده بخش تاریخ قم و اصفهان موسوعه سادات ایران بیان کرد: سادات حمزوی ابتدا به طبرستان رفته و سپس به قم آمدند؛ اولین آنها حمزه بن احمد است و از مهمترین و شاخص ترین این خاندان می توان به سید مرتضی اشاره کرد؛ پس از وی می توان از عالم برجسته علی شرف الدین عزالدین محمد نام برد که کتاب النغز به سفارش ایشان نوشته شده است.

وی افزود: ایشان از متکلمان موثق امامیه است و شاگردان زیادی داشت که البته تنها شیعیان بودند؛ همچنین وی کتابخانه بزرگی در ری داشت و ابوالحسن بیهقی و فارابی از آن بهره بردند؛ وی ممدوح شاعران بزرگی چون فارابی بوده است.

پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهارکرد: فرزند ایشان عزالدین یحیی از علمای برجسته عهد سلجوقی است که از سوی خوارزمشاهیان به شهادت رسید؛ شرف الدین مرتضی شاگردان بسیاری داشت و خودش نیز از علمای اهل سنت هم شاگرد داشت هم استادانی اختیار کرد؛ ایشان در قروین از علمای اهل سنت آن مکان استفاده کرد.

اخبار مرتبط

- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.