نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/03     ساعت:   21:29:35
بازدید:   437
 
 
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

آیین رونمایی از سه اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به همت نمایندگی این مرکز در قم برگزار شد.


این مراسم همزمان با ایام دهه کرامت رضوی و در حاشیه نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آن در تمدن اسلامی» در سالن اجتماعات پژوهشگاه مطالعات تقریبی پژوهشکده الذریه النبویه قم برگزار شد.
کتاب‌های«سادات زنجان، ابهر و سلطانیه»؛ تالیف غلامرضا جلالی، «سادات خراسان بزرگ» تالیف اسماعیل رضایی و «سادات اصفهان»؛ تالیف سید حسن حسینی عنوان آثاری است که در این نشست رونمایی شده است. این سه اثر به همت گروه انقلاب و تمدن اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است.
در کتاب «سادات زنجان، ابهر و سلطانیه»،560 عنوان کتاب از قرن نهم به بعد به‌صورت گروهی مورد پژوهش قرار گرفته و دستاوردهای خوبی نیز بدست آمده است که یکی از این دستاوردها تدوین مجموعه 12 جلدی «اطلس تاریخی سادات ایران» است. در این اثر 12 منطقه مهم ایران از لحاظ تاریخی و جغرافیایی مورد بررسی قرار گرفته و نقش خاندان‌های سادات را در تحولات محیطی بررسی می‌کند.
برای تالیف این مجموعه از یک روش علمی متناسب با نیاز جامعه استفاده شده و سعی شده این نکته که سادات مهاجر به ایران دارای چه بافت و چه خانواده‌هایی بودند، مورد بررسی قرار گیرد. این نوع مطالعات در گذشته به‌صورت موردی انجام می‌شد، ولی امروز با استفاده از منابع معتبر به‌صورت جامع و گروهی تدوین شده است.
گفتنی است: نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آن در تمدن اسلامی» با حضور رئیس تقریب مذاهب و جمعی از محققان و پژوهشگران برگزار شد.

اخبار مرتبط

- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.