نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/03     ساعت:   21:29:07
بازدید:   409
 
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر نقش مهم سادات در ایجاد تمدن نوین اسلامی تأکید کرد.


آیت الله اراکی در نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» که به همت نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم، در محل پژوهشگاه مطالعات تقریبی برگزار شد، گفت: دو نگاه در زمینه نسب‌شناسی سادات، وجود دارد؛ اولین نگاه، تحلیلی و نگاه بعدی تاریخی است.
وی ابراز کرد: دیدگاه تاریخی بسیار مهم و حیاتی است، زیرا مقدمه‌ای برای نگاه دومی است که در این زمینه وجود دارد. نگاه تاریخی به بررسی نقش سادات در برپا ساختن تمدن نوین اسلامی و حتی آینده جهان می‌پردازد.
عضو خبرگان رهبری با ذکر این مطلب که تاکید بر حفظ حرمت سادات از سوی اولیای دین بسیار مهم و کلیدی است، گفت: این مسئله حاکی از نقش مهم سادات در تحقق اهداف رسالت نبی اکرم(ص) است. از دیگر سوی مسئله سیادت از شعائر اسلامی است و باید تجلیل و تعظیم شعائر داشته باشیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: نقش سادات در شکل‌گیری هویت جامعه اسلامی از دیگر مباحثی است که حتما باید در پژوهش‌ها به آن توجه شود؛ زیرا هیچ تمدنی بر خلاف امت واحده شکل نمی‌گیرد.
وی افزود: هویت هیچ جامعه‌ای نیز بدون عنصر وحدت شکل نمی‌گیرد؛ در روایات ما سادات و عترت پیامبر(ص) عامل وحدت و امان از اختلاف امت اسلامی معرفی شده‌اند؛ هویت جامعه اسلامی نیز با اهل بیت(ع) رسول خدا گره خورده است.
عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه اهل بیت رسول خدا(ص) ملاک بقای دین پیامبر(ص) و هویت جامعه اسلامی و تمدن اسلامی هستند، بیان کرد: قرآن کریم به مسئله بیت توجه خاصی کرده است که اولین آنها مرتبط به حضرت ابراهیم(ع) است.
آیت الله اراکی اظهارکرد: آیاتی از جمله آیه مشهور «فی بیوت اذن الله» مباحث مهمی مرتبط به تمدن سازی اسلامی بیان شده که در روایات مشهوری که در این زمینه وجود دارد بیت حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) افضل این بیوت عنوان شده اند.
وی گفت: این بیت نیز مثل شهر، دو شکل است که شامل شهر عرفی و شهر شرعی است؛ به طور کلی ساختار فیزیکی شهر باید با بافت حقیقی مردمی باشد که آن شهر را تشکیل می‌دهند.
عضو خبرگان رهبری افزود: بافت مردم شهر بر اساس پیوستگی ولایت شکل می‌گیرد؛ تا زمانی که پیوستگی ایجاد نشود جامعه و تمدن شهر فیزیکی شکل نمی گیرد؛ شهر حقیقی و شرعی، شهری است که بر اساس پیوند ولایت حضرت محمد(ع) شکل گرفته است؛ اگر کسی در شهر باشد ولی این پیوند را نداشته باشد یک بیابانی و اعرابی است و اگر اعرابی هم باشد، ولی این پیوستگی را داشته باشد شهری خواهد بود.
آیت الله اراکی با ذکر این مطلب که اسلام به دنبال ساخت جامعه طاهر است، عنوان کرد: این جامعه از بیت طاهر شکل می گیرد؛ از این چشمه که در خانه علی(ع) و فاطمه(ع) جوشیده و خانه تطهیر است، شعبه هایی ایجاد می شود؛ این بیوت مقدمه اصلی ایجاد وحدت حقیقی است؛ وحدتی که قرآن کریم ما را به آن فرا می‌خواند حقیقی است.

اخبار مرتبط

- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.