نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   21:45:20
بازدید:   555
 
 
آیت الله علوی بروجردی: شناخت سرشاخه‎های سادات راهی برای نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان است.

آیت الله علوی بروجردی بر لزوم توسعه مباحث مرتبط به نسب شناسی سادات به منظور افزایش مراودات تبلیغی و تبیین مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در جهان تأکید کرد.


آیت الله علوی بروجردی در نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» که به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم با همکاری پژوهشکده الذریه النبویه در سالن اجتماعات پژوهشگاه مطالعات تقریب قم برگزار شد، گفت: کتب نسب شناسی نیز قابل تعبد نیست و باید در این خصوص تحقیقات بیشتری کنیم.

وی با ذکر این مطلب که نسبت به هر یک از ائمه(علیهم السلام) باید نسب شناسی انجام شود، افزود: مشکل تنها در خصوص برخی از ائمه از جمله امام رضا(علیه السلام) نیست، بلکه این مشکلات در خصوص ائمه دیگر نیز مطرح است و باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیت الله علوی بروجردی با بیان این مطلب که نسبت به اهمیت و تاثیرگذاری سادات کارهای کمی انجام شده و تحقیق جامع و اساسی نیز انجام نشده است، تصریح کرد: در زمینه سادات طباطبایی نیز مباحث مختلفی انجام شده است.

وی گفت: در این سند شناسی شخصیت ها و جایگاه های خاصی در این نسب وجود دارد؛ شاخه تبریز و اصفهان و... وجود دارند که این بزرگان هر کدام دارای سرشاخه های بسیار با فضیلتی هستند.

این استاد حوزه بیان کرد: رشته ای از سادات طباطبایی در حجاز و حتی اسپانیا نیز وجود دارد که سادات طباطبایی در حجاز سنی و سادات طباطبایی در اسپانیا، مسیحی هستند، ولی همین افراد نیز در گذشته منشا آثار بسیاری  بودند .

آیت الله علوی بروجردی با ذکر این مطلب که رشته اسلام اصیل و تشیع را به راحتی   می توانیم تسرّی بدهیم، اظهارکرد: سادات طباطبایی در شمال آفریقا و کویت و... وجود دارند.

وی گفت: اگر سرشاخه های سادات را از روی تحقیق مشخص کرده و کار را دنبال کنیم ریشه های عظیمی پیدا می کنیم که راه مهمی برای سرایت معارف اهل بیت(علیهم السلام) به جهان خواهیم یافت؛ در حقیقت وسیله ای برای ارتباط خواهیم داشت.

وی با اشاره به ریشه های سادات در ترکیه و علویان نیز بیان کرد: روزی هیئتی از دانشگاه آنکارا به قم آمده بود و به دنبال تحقیق در خصوص هزاره حاج بکتاش بودند؛ حاج بکتاش از بزرگان علویان ترکیه است که متاسفانه در حوزه قم شناخت زیادی نسبت به ایشان نداشتیم؛ این گروه در قم به دنبال سند ولادت حاج بکتاش در نیشابور که یکی از نوادگان امام رضا(علیه السلام) بود، بودند.

این استاد  حوزه اظهارکرد: متاسفانه جدا شدن علویان از ما به دلیل  فشار حکّام بود؛ این گروه به دوازده امام معتقد هستند و عقاید شیعه را نیز دارند؛ در کتب حاج بکتاش رساله عملیه یافتیم که در عرصه فقهی بود.

اخبار مرتبط

- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سادات نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی داشتند.
- به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی درقم؛ آیین رونمایی از سه کتاب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست تخصصی «سادات رضوی و جایگاه علمی آنان در تمدن اسلامی» برگزار شد.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ خراسان، نخستین محل استقرار سادات ایران است.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی؛ سادات حمزوی از مهمترین خاندان علمای سادات ایران هستند.
- مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سادات نقش ماندگاری در تحولات سیاسی و فرهنگی دارند.
- روایت بزنطی موید وجود فرزندان غیر از امام جواد(علیه السلام) برای امام هشتم است.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ سادات پژوهی مورد غفلت قرارگرفته است.