نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   21:44:47
بازدید:   648
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کمیسیون تخصصی نقد کتاب رضوی برگزار شد.

کمیسیون تخصصی « نقد کتاب رضوی» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار و طی آن آثار منتشر شده نقد و بررسی شد.


یکی از کمیسیون‌های سومین نشست پدیدآورندگان کتاب رضوی، کمیسیون تخصصی « نقد کتاب رضوی» بود که با حضورجمعی از پدیدآورندگان، ناشران، اساتید و فرهیختگان در برگزار شد.
دبیر این کمیسیون درباره مباحث مطرح شده در آن بیان کرد: این کمیسیون با هدف نقد کتاب‌های مرتبط با امام رضا (علیه السلام) و آستان قدس رضوی، فراوانی کتاب‌های نشر یافته در حوزه فرهنگ رضوی، بازخورد کتاب‌های نشر یافته در حوزه فرهنگ و سیره امام رضا (علیه السلام)، بررسی محتوای آثار نشر یافته، طرح جلد، حجم و قیمت و مخاطب‌شناسی آثار نقش یافته در حوزه امام رضا (علیه السلام) برگزار شد.
ناجی ادامه داد: در امور فنی و ظاهری آثار و همچنین ارتباط با مخاطب، بازاریابی و... دچار آسیب‌هایی هستیم که باید برای اصلاح آن، از متخصصین در حوزه نشر بهره بگیریم.
وی گفت: همچنین در این کمیسیون، خلاهایی نظیر تدوین فرایندهای چاپ برای تصویر در تولیدات، توجه بیشتر به نشر الکترونیک و دیجیتالی کردن پژوهشهای رضوی، نقد آثار پیش از چاپ و نشر آنها و هم‌چنین همگرایی در تولید آثار موسسات آستان قدس رضوی برای جلوگیری از موازی‌کاری و برطرف نمودن نقاط ضعف در حوزه آثار رضوی شناخته شد.
ناجی بیان کرد: اعضای این کمیسیون مطرح کردند که در برخی تولیدات انباشت و تنوع داریم و در برخی قسمت‌ها خلأ جدی وجود دارد که با تشکیل نشست‌هایی از این دست شناسایی و تقویت می‌شوند.
وی افزود: گستره فرهنگ رضوی را باید بین المللی کرد چرا که امام رضا (علیه السلام) متعلق به همه جهانیان است؛ بنابراین باید در انتخاب کتاب محتوا و مخاطب دقت شود و سپس ترجمه مناسب و گویا صورت بگیرد.
ناجی تصریح کرد: تاسیس سامانه و دبیرخانه کتاب رضوی برای دریافت نظرات و پیشنهادات صاحب‌نظران و همچنین اتاق خاطره گویی در فضای حرم مطهر از دیگر مصوبات این کمیسیون بوده است.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زیارت و زندگی» رونمایی شد.
- معاون تبلیغات آستان قدس رضوی؛ مراکز پژوهشی برای تأمین محتوای مورد نیاز زائر در کنار هم قرار گیرند.
- برگزاری کمیسیون‌های‌ تخصصی در«سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار رضوی»
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کمیسیون تخصصی « مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین نشست هم اندیشی« پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کفایت ها کمبودها در تولید کتاب‌های رضوی بررسی شد.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ امروزه جامعه ما نیازمند انتقال آموزه های کرامت آفرین به نسل جوان است.
- دکتر حسین بانکی‌پور تأکید کرد: ضرورت بازخوانی و کشف مجدد زبان فطرت برای تألیف کتب تبلیغی رضوی.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سایت «پدیدآورندگان کتاب رضوی» راه اندازی می‌شود.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی عنوان کرد؛ پوشش خلاء آثار پژوهشی در نشست «پدیدآورندگان کتاب رضوی»