نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/31     ساعت:   08:27:50
بازدید:   569
 
 
مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ محبت باید بُعد جهانی داشته باشد.

مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد: محبت نباید معطوف به مرزهای ایران و رابطه شیعه باشد بلکه باید بُعد جهامی داشته باشد.


غلامرضا جلالی در نشست تخصصی «تراث عرفانی امام رضا(علیه السلام)»، که همزمان با ایام دهه کرامت رضوی، با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، مکتب عرفانی امام رضا(علیه السلام)، بحث محبت در عنصر فتوت و محبت در تمدن اسلامی را تبیین و بررسی کرد و گفت: ما باید مروج محبت به دیگران باشیم و در مهرورزی به ادیان و دیگر فرق نباید کوتاهی کنیم.

جلالی با بیان اینکه اسلام، دین فطرت پاک انسانی و آیین مهرورزی است، افزود: اسلام دینی است که برای هدایت و سعادت همه بشریت آمده است. یک مسلمان باید با مسلمان و غیر مسلمان رفتاری خوب و شایسته اسلامی داشته باشد و همواره با دوستی با هم رفتار کنند. چون این امر در آیات و احادیث هم مورد تأکید خداوند و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما باید در مهروزی به صورت فطری عمل کنیم و مهربانی و محبت نباید به صورت سفارشی باشد و تحت تأثیر شرایط صورت گیرد.

مدیر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: ما باید از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) به ویژه امام رضا(علیه السلام)، در مهرورزی و محبت الگو بگیریم و در این راه قدم برداریم.

وی تصریح کرد: اقتضای کرامت انسانی این است که مردم به موقعیت و جایگاه اجتماعی شان، نباید از امتیاز خاصی بهره‌مند بوده یا بی‌بهره باشند. از این رو، همواره امام رضا(علیه السلام) با غلامان و بردگان خود مهربان بودند و همیشه بر سر یک سفره می‌نشستند.

جلالی با بیان اینکه، محبت بیشتر از عدالت منشاء قدرت نظام اسلامی است، گفت: عشق در حقیقت آن نیروی شور انگیز است که در نهاد هر انسان به طور فطری وجود دارد و انسان را به سوی خیر و کمال و جمال می‌کشاند.

گفتنی است: در حاشیه این نشست با حضور مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، از «کتاب بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان» رونمایی شد.