نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/31     ساعت:   23:05:30
بازدید:   803
 
 
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ امروزه جامعه ما نیازمند انتقال آموزه های کرامت آفرین به نسل جوان است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با بیان اینکه امروزه جامعه ما بیش از پیش نیازمند نگاه و تدابیر کریمانه و انتقال آموزه های کرامت آفرین به جامعه و نسل جوان است، گفت: امیدواریم در انتقال این آموزه‌های حیات بخش بیش از پیش موفق عمل کنیم.


همزمان با هشتمین روز از ایام دهه کرامت رضوی،  سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی  در«سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی» که با حضور جمعی از پدیدآورندگان و نویسندگان کتاب رضوی در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اهداف برگزاری این نشست هم اندیشی را تبیین کرد.

دکتر مرویان حسینی گفت: ایام میلاد کریمه اهل بیت(علیهم السلام) حضرت فاطمه معصومه (علیها سلام) تا میلاد امام رضا(علیه السلام) را ایام دهه کرامت رضوی نامگذاری کرده‌اند. کرامت اساس هدایت  و تربیت و شالوده نظام سازی اخلاقی، تربیتی و اجتماعی اندیشه اسلامی است.

مرویان حسینی اظهار کرد: خداوند متعال انسان ها را با کرامت آفرید. بخشی از این کرامات با عنایات حق تعالی است و بخشی از آن در اختیار تدبیر بندگی انسان است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه به اهداف برگزاری سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی اشاره کرد و گفت: این نشست در پی آن است که با حضور محققان و پژوهشگران و دانشمندان فرصتی را فراهم آورد تا مسئله‌های نو پیدایی مربوط به عرصۀ فرهنگ و سیره رضوی مورد توجه نویسندگان و اندیشمندان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: سیره و فرهنگ رضوی اگر با نیازها، مسئله‌ها، چالش‌ها، درخواست‌ها و ظرفیتهای جدید نمایان شود، نتایج جدید و مثبتی اتفاق می‌افتد. از این رو این هم اندیشی با تشکیل کمیسیون هایی در پی این است که نیازها و مسئله‌های جدید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

مرویان حسینی ادامه داد: فرصت زیارت که به پدیدۀ بی‌نظیری برای آرامش آفرینی و هدف‌های عالی انسانی مبدل شده است؛ سالیانه نزدیک به 30 میلیون شیفتۀ مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را به مشهدالرضا می‌کشاند. این مهم نشان از آن دارد که تشنگان شرافت‌های انسانی نیازمند آن‌اند که از این چشمۀ نور بهره‌مند شوند. از این رو پژوهشگران رسالت بزرگی را بر عهده دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه 10 درصد از آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی با محوریت سیرۀ رضوی منتشر شده است، خاطر نشان کرد: دستیابی سالانه به بیش از 300 عنوان کتاب در جشنواره کتاب رضوی و صدها عنوانی که به دلایل مختلف نتوانستند در این جشنواره حضور یابند، حاکی از آن است که جمعیت پدیدآورندگان کتاب رضوی روز به روز بیشتر می شود.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: این نشست می‌تواند در برابر جریان‌های مرتد انحرافی و مسموم که در تلاش‌اند با قلم و فکر و فرهنک انحرافات خویش را القا کنند، با بهره‌مندی از دانش پاک و سودمند امام رضا(علیه السلام) و معارف درخشان رضوی  یه یک ظرفیت ملی و جهانی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: این گونه نشست‌ها می‌تواند شمار فراوانی از مشتاقان و ارداتمندانی که صاحبان قلم هستند را فرابخواند تا از خرمن تحقیق و تألیفات آنان اثری نو و ارزشمند به جامعه عرضه شود.

مرویان با بیان اینکه سراسر زندگی حضرت رضا(علیه السلام) یک پیام دارد و آن هم مبارز دائمی خستگی ناپذیر است، گفت: وقتی این پیام در جامعه انتشار یابد، تبدیل به جریان اثرگذار مبارکی می‌شود و امیدوارم این نشست‌ها به سرمایه‌‎ای ملی و جهانی در ذیل پرچم امام رضا(علیه السلام) تبدیل شود.

 

گفتنی است: برگزاری سه کمیسیون با مباحث «کفایت‌ها و کمبودها در تولید کتاب رضوی»، «نقد کتاب رضوی» و «مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» از دیگر برنامه‌های اجرایی این همایش بود که در پایان این کمیسیون‌ها گزارش کلی آن ارائه شد.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زیارت و زندگی» رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کمیسیون تخصصی نقد کتاب رضوی برگزار شد.
- معاون تبلیغات آستان قدس رضوی؛ مراکز پژوهشی برای تأمین محتوای مورد نیاز زائر در کنار هم قرار گیرند.
- برگزاری کمیسیون‌های‌ تخصصی در«سومین نشست هم اندیشی پدید آورندگان آثار رضوی»
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کمیسیون تخصصی « مبارزات سیاسی و فرهنگی امام رضا(علیه السلام)» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین نشست هم اندیشی« پدید آورندگان آثار و پژوهشگران فرهنگ رضوی» برگزار شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کفایت ها کمبودها در تولید کتاب‌های رضوی بررسی شد.
- دکتر حسین بانکی‌پور تأکید کرد: ضرورت بازخوانی و کشف مجدد زبان فطرت برای تألیف کتب تبلیغی رضوی.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سایت «پدیدآورندگان کتاب رضوی» راه اندازی می‌شود.
- مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی عنوان کرد؛ پوشش خلاء آثار پژوهشی در نشست «پدیدآورندگان کتاب رضوی»