نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/30     ساعت:   20:23:48
بازدید:   550
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان» رونمایی شد.

همزمان با ایام دهه کرامت رضوی طی آیینی نخستین جلد از کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان(علیه السلام)» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی رونمایی شد.


در حاشیه برگزاری نشست تخصصی «تراث عرفانی امام رضا(ع)» با حضور مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم بی‌آزار شیرازی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی تهران و جمعی از پژوهشگران و محققان، کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان(علیه السلام)» رونمایی و معرفی شد.
کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان(علیه السلام)» توسط صدرالدین سید علی خان مدنی و با ترجمه دکتر حسین صابری به رشته تحریر در آمده و به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است.
«صحیفه سجادیه» نامی آشنا، گوهری گرانسنگ و سرچشمه‌ای اثرگذار در اندیشه و اخلاق و معرفت است. این کتاب از نخستین تألیف‌های امامیه و از ریشه‌دارترین آثار ارجمند مکتب تشیع است و در گذر تاریخ پر شکوه خود، شرح هایی فراوان بر آن نوشته‌اند و ترجمه های بسیاری شده است.
از این میان جامع‌ترین و مفصل‌ترین شرح، اثری است که سید علی خان مدنی نگاشته و نام «ریاض السالکین فی شرح صحیفه سیدالساجدین (علیه السلام)» را بر آن نهاده است که کتاب «بوستان سالکان» برگردان فارسی این اثر است.
مقدمه و سند صحیفه سجادیه، شرح دعای نخست، دعای دوم و کتابنامه مترجم از بخش‌های مختلف این کتاب است.
مترجم از آنجا که در اثر حاضر در مقام ترجمه قرآن کریم نبوده است و این مهم را در سیاقی مستقل و ویژه خود امکان پذیر می‌داند، ترجمه آیه‌هایی را که در جای جای کتاب آمده از ترجمه مرحوم آیتی نقل کرده است. در ترجمه حاضر نام‌های ناشناخته معرفی شده‌اند، احادیث و اقوال و اشعار در سر حد امکان به منابع خود ارجاع شده اند و گاه نیز به همین استناد، اصلاح‌هایی جزئی در متن صورت پذیرفته است.
مؤلف در مقدمه این اثر آورده است: بدان که بر این صحیفه شریف، فروغی از علم الهی و در این کتاب پاره‌هایی از کلام نبوی است. چرا جز این باشد در حالی که پرتوی از نور چراغدان رسالت و وزشی از شمیم بوستان امامت است تا جایی که یکی از عارفان گوید: این صحیفه با آن انوار حقایق معرفت و میوه‌های باغ‌های حکمت که در خود دارد در حکم تنزیل‌های آسمانی است و در راه صحیفه‌های لوحی و عرشی گام می‌نهد.
کتاب «بوستان سالکان»، در شمارگان 400 نسخه و قطع وزیری منتشر شده و در اختیار علاقمندان به کتاب وکتاب خوانی قرار گرفته است.