نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/29     ساعت:   09:10:19
بازدید:   165
 
 
انتشار 74 اثر با محوریت فقه و اصول در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از ابتدای تاسیس این گروه در سال 1364 تاکنون 74 عنوان کتاب با محوریت «فقه و اصول» به زبان‌های فارسی، انگلیسی، اردو و عربی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


«احکام مصلحتی در فقه اسلامی»، «از ژرفای نماز(به زبان انگلیسی)»، «بیست رساله فارسی»، «پیوند اعضاء در فقه اسلامی»، «تقیه از دیدگاه مذاهب اسلامی»، «حضانت کودکان در فقه اسلامی»، «روزه ماه میهمانی خدا»، «عقل و استنباط فقهی»،« نقش وقف در ترویج فرهنگ زیارت» و ... برخی از عناوین این کتاب‌ها به شمار می‌رود.
همچنین «سلامتی و بهداشت از دیدگاه فقه»، «وام و ربا»، «رؤیت هلال ماه در فقه مذاهب اسلامی»، «احکام مصلحتی در فقه اسلامی» و «فریضه‌ای برتر، شیوه‌ای نو در آموزش و ترویج امر به معروف و نهی از منکر» از دیگر آثار مربوط به این بخش محسوب می‌شود.
برخی از این آثار در گروه کتاب‌های برگزیده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی قرار دارد که کتاب «فرهنگ اصطلاحات وقف» یکی از این آثار است. این کتاب در هفتمین دوره جایزه کتاب فصل تهران برگزیده و در بیست و هفتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، شایسته تقدیر شده است.
گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با هدف تصحیح کتب فقهی در سال ۱۳۶۴ تأسیس و موفق به انجام کارهای بزرگی شده است که تدوین «الدروس الشرعیة» (۲ جلد)، «منتهی المطلب» (۷ جلد)، «مصباح المبتدی» و «هدایة المقتدی» از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.
یادآور می‌شود؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به منظور تمرکز در فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی خود با فعالیت 8 گروه پژوهشی، فعالیت‌های بی‌نظیری را در راستای ترویج و تعمیق فرهنگ اسلامی داشته‌اند. مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، فقه و اصول، اخلاق و تربیت اسلامی، فرهنگ و سیره رضوی، کلام و اندیشه اسلامی و انقلاب و تمدن نوین اسلامی از جمله این گروه‌هاست.