نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/28     ساعت:   20:24:34
بازدید:   270
 
 
مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد؛ «المعجم في فقه لغه القرآن و سر بلاغته» مهمترین اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی

مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تولیدکتاب «المعجم في فقه لغه القرآن و سر بلاغته» مهمترین اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در حوزه پژوهشی است.


حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمدحسن مومن‌زاده در حاشیه بازدید آیت‌الله محمدتقی مدرسی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های گروه مطالعات قرآنی این مرکز، اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های عمده گروه قرآن ، در رابطه با پروژه بزرگ تولید کتابی به نام «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» است که در راستای نشر یک دایره المعارف جامع است.
وی گفت: در این اثر مطالب ارزشمندی در خصوص موضوعاتی همچون مفردات القرآن، متشابهت القرآن، کلام و عرفان، قریب القرآن، معان القرآن فصاحت، بلاغت و تفسیر در دیدگاه های مختلف بیان شده است.
مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: مرحوم واعظ‌زاده خراسانی یکی از شخصیت‌هایی بودند که در این مرکز سال‌ها در زمینه قرآن و تقریب مذاهب تلاش کردند و اثر ارزشمند «المعجم فی فقه الغه القرآن و سر بلاغته» نیز یکی از آثاری است که به همت ایشان در 35 جلد انتشار یافته است.
وی با بیان اینکه بررسی کلمات قرآن با توجه به ریشه لغت تفسیر و بلاغت قرآن از جمله ویژگی کتاب «المعجم فی فقه الغه القرآن و سر بلاغته» است، گفت: این اثر جامع نظرات اهل سنت و شیعه در مورد کلمات قرآن است که شامل چهار بخش نصوص لغویه، نصوص تفسیریه، الاصول اللغویه و الاستعمال القرآنی است.