نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/26     ساعت:   21:06:10
بازدید:   990
 
 
حدیث حصن اعتبار سندی ویژه‌ای نزد راویان حدیثی اهل سنت دارد.

مولوی علیرضا یعقوبی در دومین پیش‌نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» با عنوان «شخصیت و سیرۀ علمی و عملی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در شهر تایباد برگزار شد، مقالۀ خود را با عنوان «بررسی سلسلۀ روایی حدیث سلسله الذهب» ارائه کرد.


مولوی علیرضا یعقوبی در دومین پیش‌نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» با عنوان «شخصیت و سیرۀ علمی و عملی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در شهر تایباد برگزار شد، مقالۀ خود را با عنوان «بررسی سلسلۀ روایی حدیث سلسله الذهب» ارائه کرد.

یعقوبی با بیان اینکه بیشتر شارحان حدیث اهل سنت، حدیث حصن را موثق و مستند میدانند، تصریح کرد: این حدیث از جمله احادیثی است که در قالب «ابناء عن الآباء» مطرح شده که یکی از شروط اعتبار هر حدیثی است. از سوی دیگر، محدثان معتقدند که حدیث نظیف، حدیثی است که راوی آن به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نزدیکتر باشد. بنابراین، چه کسی از اهل بیت(علیهم السلام) به حضرت رسول نزدیکتر است. پس سلسله الذهب، دارای مراتب اعتبار حدیثی است و در آن شکی نیست.

امام جمعۀ روستای سمنگان، علل مغفول ماندن احادیث اهل بیت (علیهم السلام) مانند سلسله الذهب را در سه بخش تببین کرد و گفت: بخش نخست، وجود حاکمان جور است. همانان که در طول تاریخ همواره سعی بر بیتوجه کردن مردم نسبت به اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) داشتند. نمونه آن نماز عید فطری است که در عصر امام رضا(علیه السلام) معروف است.

علیرضا یعقوبی ادامه داد: مأمون وقتی که میبیند امام رضا(علیه السلام) مورد مهر و محبت مردم قرار گرفته است و از استقبال بینظیر جامعه از ایشان شگفت زده میشود، با برپایی نماز مخالفت میکند. متأسفانه با وجود مرجعیت آن بزرگواران برای مردم، خلفا اجازه نمیدادند اهل بیت (علیهم السلام) در جامعه حضوری فعال داشته باشند.

مولوی یعقوبی حضور علمای درباری را دیگر دلیل ظلم به اهل بیت(علیهم السلام) و بیتوجهی به علوم آنان دانست و بیان کرد: کسانی که جیرهخوار دربارهای امویان و عباسیان بودند؛ تلاش میکردند مردم از علم اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) بیبهره بمانند؛ زیرا منافعشان به خطر میافتاد.

وی افزود: عالمان درباری میدانستند که اگر امامی لب به سخن بگشاید، جایی برای جولان آنان نخواهد ماند؛ بنابراین، مدام سعی بر گوشهنشین کردن اهل بیت(علیهم السلام) و تبلیغات منفی علیه ایشان داشتند.

این استاد حوزۀ علمیه، وجود علمای متعصب فریقین را سومین دلیل منزوی ساختن اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) در طول تاریخ برشمرد و در ادامۀ سخنانش، ابعاد علمی شخصیت حضرت رضا(علیه السلام) را نیز، تشریح کرد.

وی در همین باره گفت: به عالم بودن و اعلم بودن آن بزرگوار همۀ بزرگان دین اشراف داشتند چنانکه حاکم نیشابوری، صاحب مستدرک که مورد قبول علمای اهل سنت است، میگوید: علی بن موسی (علیهما السلام) را از هر کسی عالمتر دیدم.

مولوی علیرضا یعقوبی اظهار کرد: شخصیت و سیرۀ علمی حضرت رضا(علیه السلام) مدار ولایتی دارد و ایشان برای عرفا و عالمان قطب است. ما وظیفه داریم که اهل بیت(علیهم السلام) را از انزوا و غربت خارج سازیم و در راه ترویج فرهنگ و سیرۀ آنان بیش از پیش تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

- بررسی اسناد حدیثی امام رضا(علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ وجود مقدس امام رضا(علیه السلام) رمز ائتلاف و وحدت مذاهب اسلامی است.
- در حاشیه نشست همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»؛ ترجمه کتاب «حکمت نامه رضوی» به زبان انگلیسی رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام: دعوت به اتحاد و همبستگی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) است.
- تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی؛ هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی احیاء معارف اهل بیت(علیهم السلام) است.
- مسئول فرهنگی و اجتماعی دفتر نمايندگی ولی فقيه در امور اهل سنت خراسان؛ رسالت ما انتقال دانش ائمه اطهار (علیهم السلام) به مردم است.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- یکی ازپژوهشگران اهل سنت؛ محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) ریشه قرآنی دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین پیش نشست همایش «امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم(علیه السلام) را از راویان ثقه می‌دانند.
- اولین حوزۀ فکری امام رضا(علیه السلام) بحث دفاع از توحید بوده که وجه مشترک شیعه و اهل سنت است.
- امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام؛ محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین پیش نشست همایش علمی- پژوهشی میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت برگزار شد.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبت اهل بیت(علیهم السلام) راه نجات انسان است.
- دبیر همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت خبر داد: انتشار فراخوان همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت