نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1396/12/26     ساعت:   18:04:24
بازدید:   931
 
 
رئیس پژوهشکده دولت اسلامی؛ فرمایشات مقام معظم رهبری در آغاز سال، از جنس ارزشی، توصیفی و تجویزی است.

رئیس پژوهشکده دولت اسلامی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در آغاز سال، از سه جنس، ارزشی، توصیفی و تجویزی است.


دکتر ناصر فخاری، در نشست «الگوی گفتمانی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در بیانات آغاز سال» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و با حضور پژوهشگران، اساتید و کارشناسان فرهنگی در تالار شیخ طوسی بنیاد برگزار شد، عنوان کرد: اصل 110 قانون اساسی، سیاست گذاری کلی نظام را بر عهده رهبری گذاشته است. جریان کلی نظام در ابتدای هر سال، طراحی می‌شود و سایرین ذیل این سیاست‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند.
وی با بیان اینکه گفتمان به معنای جاری و ساری شدن یک مفهوم و معرفت در برهه‌ای از زمان است، تصریح کرد: برای جاری و ساری شدن سخنان رهبری، بیانات ایشان باید تبدیل به گفتمان شود.
فخاری همچنین به آثار تفاوت در گفتمان‎ها اشاره کرد و اظهار داشت: تضاد و تفاوت برداشت‌ها، تحلیل‌ها، راه‌حل‌ها و برنامه‌ها، ایجاد زمینه زمینه برای سوء استفاده و توجیه‌گری فاسدان و اغواگران و قدرت طلبان و منحرفین، باز شدن راه نفوذ دشمن، فراموشی اهداف و یا جابجایی اهداف اصلی و... را می توان از آثار تفاوت در گفتمان‌ها دانست.
دکتر فخاری، ادامه داد: سال 61  با عنوان تحول درونی، سال 70 حیاط طیبه، سال 75 مبارزه با اشرافی‌گری و زیاده روی و عدم نابود کردن اموال عمومی، سال 77، سالی که مناقشات سیاسی در کشور شروع شد، با عنوان صرفه جویی دولت و ملت و پایداری در مواضع اسلامی و انقلابی، سال 79  با نام امام علی (ع) و سال 81 عزت و افتخار حسینی نام گرفت.
وی به دلایل سخنرانی مقام معظم رهبری در آغازین روزهای سال نو و در کنار مضجع نورانی حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)، گفت: بنیان کشور ما بر پایه معنویت نهاده شده است به همین منظور سخنان مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی بیان می‌شود. بیان سخنان در اول فروردین ماه بیشتر مورد توجه همگان قرار می‌گیرد. فرمایشات ایشان در ابتدای سال، نقطه عطفی است که به گزارشی از فعالیت‌های سال گذشته پرداخته و خط مشی‌های سال آینده ترسیم می شود و همچنین تحلیلی از مسائل روز در سخنان ایشان بیان می‌شود.
رئیس پژوهشکده دولت اسلامی افزود: مقام معظم رهبری، الگوی منحصر به فردی دارند و ابزاری به غیر از سخنرانی ندارند.
وی در ادامه به موضوع هدایت گفتمانی مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: ایشان در بیاناتشان به «مفهوم سازی» می پردازند یعنی ارزش‌ها و چیستی و چرایی را مطرح می‌کنند، همچنین در فرمایشاتشان به «واژه سازی» می پردازند برای این واژه سازی از کلمات ترکیبی همچون، اقتصاد مقاومتی استفاده می‌کنند. این واژه‌ها باید به گفتمان تبدیل شود و همه آن را بپذیرند و در مورد آن فکر کنند.
فخاری، با بیان اینکه گفتمان سازی با منظوم سازی مؤثرتر است، تصریح کرد: منظوم سازی به معنی ارتباط برقرار کردن بین واژگان و مفاهیم جدید و قدیم است. واژه‌هایی همچون، عزت اقتصادی، خودکفایی، استقلال اقتصادی و.. از جمله آنهاست.
رئیس پژوهشکده دولت اسلامی، مسیر گفتمان را در سه محور نظریه‌سازی، ادبیات‌سازی و تولید و تکثر انبوه اطلاعات دانست و گفت: شروع یک جریان از مفهوم سازی‌ها، واژه سازی‌ها و منظوم سازی است و با نظریه‌پردازی، تولید ادبیات و تولید و تکثر انبوه اطلاعات گفتمان شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری، هر سال، در بخش‌های مختلف فرهنگی، سیاست خارجی، اجتماعی، آموزش علم و فناوری، اقتصادی و سیاست داخلی بر اساس منظومه گفتمان پیشرفت اسلامی سیاست‌های خود را ابلاغ می کنند.

 

گزارش تصویر نشست

 

اخبار مرتبط: