نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/09/06     ساعت:   16:51:46
بازدید:   256
 
 
پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی: حضرت معصومه(س) بهترین الگوی بصیرت و ولایتمداری برای بانوان است

حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س)، در گفت و گو با خبرنگار اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، به شخصیت و عظمت این بانوی بزرگوار اشاره کرد و گفت: وراثت، محیط، تربیت خانواده از عوامل موثر در شکل‌گیری شخصیت انسان است.


حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار اظهار کرد زنان اندکی ظرفیت آن را داشتند که بیشترین بهره را از فروغ جاودان الهی و نور ولایت، دریافت کنند و بتوانند خود را در کمالات معنوی اندکی پایین‌تر از معصومان (ع) بسازند، حضرت زینب کبری و حضرت معصومه (س) در زمره این بانوان هستند.
این پژوهشگر، با بیان اینکه حضرت معصومه(س) به لحاظ وراثت، از شایسته‌ترین شخصیت‌ها برخوردار هستند، گفت: دوران کودکی، نوجوانی و جوانی حضرت فاطمه معصومه(س)، در محیط و فضایی رشد کرد و ساخته شد که پدر بزرگوارشان امام موسی بن جعفر(ع) و مادرشان حضرت نجمه خاتون بود و پس از شهادت پدر بزرگوارشان نیز سرپرستی و تربیت ایشان را امام رضا(ع) بر عهده داشتند.
وی علم و دانش وسیع و درایت را از ویژگیهای کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) دانست و گفت: بهره‌گیری از دو منبع علم و فضیلت پدر و برادر از ایشان فاضله‌ای ساخت که نقش برجسته‌ای در عالم تشیع و دانش و عصمت اهل‌بیت(ع) داشت.
مدیر گروه فقه و اصول  بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، ارتباط حضرت معصومه(س) با امام رضا(ع) را فراتر از رابطه خواهر و برادری دانست و گفت:  در سال ۲۰۰ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا(ع) به مرو انجام شد و حضرت معصومه(س) نیز یک سال پس از هجرت حضرت رضا(ع) به مرو، در سال۲۰۱ هجری قمری، به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد.
به گفته حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار، حضرت معصومه(س) یک شخصیت ولایتمدار در تاریخ شیعه است که به تأسی از جده گرامی‌شان حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س)، در دفاع از ولایت قدم برداشت و با هجرتی آگاهانه و از روی بصیرت، توانست در این زمینه نقش‌آفرینی کرده و به عنوان الگویی شایسته برای زنان شیعه مطرح شود.
وی در ادامه به اهمیت زیارت حضرت معصومه(س) در احادیث و روایات معصومین(ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا(ع) در این خصوص فرمودند: «کسى که حضرت فاطمه معصومه را زیارت کند پاداش او بهشت است» همچنین در حدیثی از امام صادق (ع) نیز آمده است:«آگاه باشید که حرم من و حرم فرزندان بعد از من قم است».