نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/09/04     ساعت:   15:19:40
بازدید:   255
 
 
به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «الشیعه فی ایران دراسة التاریخیة» منتشر شد

بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «الشیعه فی ایران دراسة التاریخیة» را به تازگی منتشر و روانه بازار نشر کرده است.


به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، این‌ کتاب برگردان کتاب «تاریخ تشیع در ایران از آغاز تا طلوع دولت صفوی» نوشته رسول جعفریان است که به زبان عربی به چاپ رسیده است.
‌ کتاب «الشیعه فی ایران دراسة التاریخیة» خواننده‌ را با چگونگی‌ گرایش‌ ایرانیان‌ به‌ مذهب‌ تشیع‌ و وضعیت ‌ایشان‌ در سده‌های‌ مختلف‌ در ایران‌ آشنا می‌سازد.
مؤلّف‌ همچنین‌ به‌ سخنان‌ نادرست‌ تاریخ‌‌نگاران‌ و نویسندگان‌ بزرگی‌ چون‌ ابن‌ خلدون‌، ابن‌ حجر... و دیگر تهمت‌های‌ دروغ‌ پاسخ‌ داده‌ و با دلایلی‌ موجه‌ و توضیح‌ کافی‌ مطابق‌ با عقایدشیعه‌ مطالب‌ را بیان‌ کرده‌ است‌.
این کتاب، پیدایش، تحول و تاریخ تشیع در ایران را از آغاز تا پایان قرن نهم هجرى مورد بررسى تحلیلى و مستند قرار داده است. همان‌طور که از عنوان کتاب و تعبیر «تا طلوع دولت صفوى» پیداست در این اثر بحث قابل توجهى در مورد صفویه انجام نشده و به اشاراتى بسنده شده و بحث در آغاز صفویه پایان یافته است.
نویسنده پس از نگارش مقدمه، متن اثر را بدون ذکر فصل و بخش و در ضمن عناوین متعددى مطرح کرده است. در ابتدای این اثر به تعریف تشیع و انواع آن و همچنین علل نفوذ و پیشرفت تشیع پرداخته شده و سپس وضعیت تشیع از قرن اول تا نهم به تفکیک قرن مورد بررسى قرار گرفته است.
 کتاب حاضر توسط علی هاشم الاسدی به زبان عربی ترجمه شده است و در شمارگان 300 نسخه در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.