نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/09/04     ساعت:   15:17:17
بازدید:   308
 
 
در وصف معلم

بدون تردید همه پیشرفت‌های معنوی و مادی بشر ریشه در تربیت افرادی دارد که از منبع زلال ایمان، معرفت، تعهد و ایثار معلم سیراب می‌شوند. کائنات بر خود می بالد که استادان و معلمانی پاک نهاد و نیکو سرشت به پشتوانه دانایی و رفتار برگرفته از آموزه‌ها و معارف دینی و آسمانی، بی‌دریغ و بدون چشم‌داشت در رشد و سلامت فکری انسان‌ها مجدانه تلاش می‌کنند. از این منظر جامعه وامدار همه استادانی است که به حق چراغ هدایت فرزندان آدم رابه تأسی از پیامبر اعظم(ص) و امامان معصوم(ع) روشن نگاه داشته‌اند. دکتر محمدمهدی رکنی یزدی یکی از اساتید و مفاخری است که در سال ۱۳۰۹ در مشهد چشم به جهان گشود. وی استاد زبان و ادبیات فارسی، قرآن پژوه و اندیشمند ایرانی است که ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد طی سالهای ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶، مدیرمسئول و سردبیر مجله مشکوة و تألیف ده‌ها مقاله و کتاب (سه کتاب در انتشارات سمت) را در کارنامه کاری خود دارد.


محمد حسین صادق پور مدیر داخلی فصلنامه مشکوة بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به مناسبت چهارم آذرماه، نودمین‌ زادروز تولد استاد فرهیخته و فرزانه جناب آقای دکتر محمدمهدی رکنی یزدی، به شخصیت این استاد بزرگوار اشاره کرده و می گوید:
معلما مقامت ز عرش برتر باد                همیشه توسن اندیشه‌ات مظفر باد
      به نکته‌های دلاویز و نکته‌های بلند         صحیفه‌های سخن از تو علم پرور باد  
در این روزگاران سخت، هستند انسان‌هایی چونان استاد محمدمهدی رکنی که هنوز بتوان به آن‌ها دل خوش داشت، گرمای وجودشان را حس و با نگاه مهربان و روشن‌گرشان از گردنه‌ها گذر کرد و به بارورشدن اندیشه‌ها دست یافت.
دلسوزی و کوشش جناب آقای دکتر در تعلیم و تربیت و انتقال معلومات و تجربیات ارزشمند در کنار برقراری رابطه صمیمی و دوستانه و ایجاد فضایی دلنشین برای کسب علم و  دانش حقیقتاً قابل ستایش است. ایشان قبل از علم، عطوفت و مهربانی، اخلاق و بزرگواری، منش و انسانیت را کریمانه به ما آموختند. حافظه بنیاد پژوهشهای اسلامی به ویژه مجله مشکوة هیچ‌گاه تلاش‌های ارزنده، نکته سنجی‌ها و راهنمایی‌های پدرانه معظم له را از یاد نخواهد برد.
ماندگاری و استمرار فصلنامه مشکوه در سی و نهمین سال، با بیش از 1500 مقاله در 147 شماره در حوزه آموزه‌های قرآن و حدیث و فرهنگ اسلامی، گذشته از انتساب آن به آستان مقدس رضوی، وامدار و مدیون قبیله قلم به ویژه مدیریت و حاصل اندیشه دو شخصیت بزرگوار، مرحوم استاد محمد واعظ‌زاده و جناب دکتر محمدمهدی رکنی حفظه‌الله بوده است. نامبرده بیش از سی سال عضو هیئت تحریریه و بیست سال سردبیر مجله است و در این مدت دستاورد قلم خود که نزدیک به پنجاه مقاله، سرمقاله و یادداشت به مناسبت‌های گوناگون بوده بی شائبه در اختیار نشریه گذاشته است.   
            من به سرچشمه خورشيد نه خود بردم راه                                    ذره‌ای بودم و مهر تو مرا بالا برد
مناسبت را، فرصتی دست داد تا بنیاد پژوهشهای اسلامی، به ویژه مجله مشکوة، مراتب تقدیر و تشکر خود را از معظم له و خانواده محترم ایشان ابراز دارد. همچنین طول عمر با عزت، تندرستی و نشاط و نیز همکاری بیش از پیش آن گرامی استاد را از درگاه خداوند منان مسألت نماید.
                    ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید           هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند            
                           خدایا چنان کن که پایان کار         تو خشنود باشی و ما رستگار