نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/06/06     ساعت:   18:31:53
بازدید:   424
 
 
در آستانه فرا رسیدن عاشورای حسینی، کتاب «برآستان عاشورا» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی معرفی شد

در آستانه فرا رسیدن عاشورای حسینی به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، دومین جلد از کتاب «برآستان عاشورا» منتشر و روانه بازار نشر شد.به گزارش روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


کتاب بر آستان عاشورا که مجموعه‌ای است از گفتارها و جستارهای عالم مجاهد حضرت آیت‬ الله آصفی(رحمةالله علیه) از فرهنگ عاشورا و پیکار در راه حق و عدالت سخن می‬‌گوید و بر این باور است مسلمانان که وارثان امام حسین(علیه السلام) هستند تنها با این فرهنگ می‬‌توانند هدف‬‌های رسالت الهی را محقق سازند.
این کتاب با نگاهی نو به عاشورا، درس‬‌ها و آموزه‬‌هایی تازه و دریافت‌‬ها و آگاهی‬‌هایی ارزشمند را به خوانندگان عرضه می کند.
«امام حسین(علیه السلام) و تولی و تبری» و «نقدی بر قرائت دیگر از عاشورا» عناوین بخش‌های این اثر است که در بخش نخست به موضوعاتی همچون، نقطه دوراهی در زندگی انسان، تاملاتی بر خطبه امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا، نامه امام حسین(علیه السلام) از کربلا به برادرش محمد بن حنیفه، شهادت‌طلبی در روز عاشورا، صحنه‌های تولی در زیارت وارث، تولی و تبری در روز عاشورا و... پرداخته شده است.
همچنین، نقدی بر قرائتی دیگر از عاشورا، شعایر و شعارهای حسینی، فرهنگ مبارزه و مقاومت، شکست و پیروزی، چگونگی و چرایی رویارویی امام حسین(علیه السلام) با امویان در کربلا، نقش تخریبی امویان در اسلام و.... از موضوعات مطرح شده در بخش دوم این کتاب است.
در بخشی با عنوان «عاشورا؛ یکی از روزهای جدایی حق از باطل» آمده است: عاشورا یکی از روزهای جدایی حق از باطل در تاریخ اسلام است که مردم را پس از آنکه روزهای عافیت و آسایش، آنان را گرد هم آورده بود به دو گروه تقسیم کرد: گروهی که در کنار حسین(علیه السلام) ایستادند و با بنی امیه جنگیدند و گروهی دیگر که در کنار بنی‌امیه ایستادند و با حسین(علیه السلام) نبرد کردند.
محمد تقدمی صابری کار ترجمه این اثر را بر عهده داشته است. و کتاب حاضر در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار گرفته است.