نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/06/01     ساعت:   17:00:28
بازدید:   402
 
 
همزمان با فرارسیدن ماه محرم معرفی شد؛ مروری بر کتابهای بنیاد پژوهش های اسلامی با محوریت امام حسین(ع)

با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شیهدان حضرت امام حسین(ع) بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به معرفی برخی از کتابهای منتشر شده خود با محوریت سبک زندگی و سیره این امام همام می‌پردازد.


به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، یکی از رسالت های بنیاد پژوهش‌های اسلامی ترویج و نشر فرهنگ اسلامی است؛ در همین راستا این مجموعه  تا کنون کتابهای بسیاری را با موضوعات مختلف منتشر و به جامعه هدف عرضه کرده است.
برخی از این کتابها به موضوع تاریخ و سیره زندگی امام حسین(ع) پرداخته است که از آن جمله می‌توان به عناوینی همچون «امام حسین(ع) در منابع کهن»،«امام حسین(ع) و پگاه پیروزی»،«خداشناسی در دعای عرفه حضرت امام حسین(ع)»،« دانشنامه جامع امام حسین(ع) (لوح فشرده فروغ ولایت2 )» و« گزیده ای از سخنان امام حسین (ع)» اشاره کرد.
همچنین کتابهایی با عناوین «روضه الاحباب، روایتی داستانی در مقتل امام حسین(ع)» به زبان عربی و«سید الشهدا امام حسین(ع) کی حیات طیبه» به زبان اردو منتشر شده و در اختیار غیر فارسی زبانان قرار گرفته است.
«امام حسین (ع) در منابع کهن» عنوان کتابی است که تلاش دارد رخداد عظیم عاشورا را با تکیه بر منابع کهن تاریخی( از قرن یک تا قرن هفت) باز خوانی کند تا گامی در ترویج اندیشه عاشورایی و صیانت از قلّه های آن در برابر دین باورانی که اساساً برای اصلاح طلبی جایگاهی قائل نیستند و دین باورانی که از سر سُست اندیشی با تکلیف گریزی، به تحریف پیام عاشورا رو آورده و آن را از عدالت خواهی و مصلح پروری تهی شمرده اند برداشته شود.
احمد ترابی، محمدعلی چنارانی، عباسعلی صدیقی‌نسب و حبیب‌الله میرزایی از مولفان این اثر هستند.
 کتاب«امام حسین (ع) و پگاه پیروزی» نوشته‌ی محمد نعمه سماوی و ترجمه‌ی موسی دانش است. در این کتاب قیام خونین و باشکوه کربلا از دیدگاه علمی و تاریخی تحلیل شده است . مؤلف در این اثر تلاش کرده علاوه بر ذکر رویدادهای غم انگیز کربلا، تمام ابعاد این واقعه‌ی عظیم را شناسایی و ریشه‌یابی کند.
«گزیده ای از سخنان امام حسین(ع)» نیز کتاب دیگری است که به قلم محمد حكيمی نگاشته شده است؛ نويسنده اين كتاب ۴۰ نكته اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و ... از ميان روايات و احاديث نقل شده از امام حسين(ع) را مورد بررسی قرار داده است.
انقلاب خونین عاشورا، پرستش آزادگان، دین باوری عقلانی، مسئولیت دانایان، ولایت و رسالت عالمان، کرامت انسانی نیازمندان، رفتار انسانی با همه انسان‌ها، راه آزادگان، حدیث ثقلین، نجات انسان و .... برخی از موضوعات و مباحث این کتاب را تشکیل می دهد. نویسنده این کتاب، این اثر را با هدف آشنایی بیشتر جامعه با آرمان‌های مکتب انسانی آن امام همام و لزوم گسترش بیش از پیش سیره رفتاری، اخلاقی و اجتماعی امام حسین(ع) نگاشته است.