نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/30     ساعت:   11:16:56
بازدید:   505
 
 
همزمان با روز جهانی مسجد؛ کتاب‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی با موضوع مسجد معرفی می‌شود

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همزمان با روز جهانی مسجد کتاب‌های منتشر خود با موضوع مسجد را معرفی می کند.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


 همزمان با 31 مرداد‌ماه روز جهانی مسجد، 4 کتاب که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت مسجد معرفی و مطالعه آن به علاقمندان پیشنهاد می‌شود.

«مسجد گوهرشاد درآینه هنر» و«مسجد و جوانان»، «تاریخ کتابخانه‌های مساجد» و«مساجد تاریخی خراسان» از جمله کتابهایی است که با موضوع اسلام و هنر و آداب و رسوم مسلمانان و ادعیه به همت این مرکز تولید و روانه بازار نشر شده است.

کتاب «مسجد گوهرشاد در آینه هنر» با دربرداشتن بیش از ۳۰۰ عکس و طرح، فراز و نشیب و تغییرات هنری در حوزه‌های خط بنایی و طراحی نقوش اسلیمی این بنا را در گذر زمان به خوبی نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه برخی از جزئیات تزئینی بنا برای نخستین ‌بار در این اثر آورده شده است.

از موضوعات مطرح‌شده در این کتاب می‌توان به توصیف و تبیین مضامین کتیبه‌های مسجد، تاریخچه مسجد گوهرشاد و مرمت‌های انجام پذیرفته، سازمان و تشکیلات اداری مسجد، نقش مسجد گوهرشاد در وقایع سیاسی، تزئینات، ویژگی‌های معماری و… اشاره کرد.

این کتاب به قلم سید محسن حسینی نگاشته و توسط بنیاد به چاپ رسیده است. مؤلف این کتاب تلاش کرده است در قالب نوشتاری همراه با طرح و نقش، جلوه‌های بصری بنا را به خوانندگان معرفی کند.

کتاب «مسجد و جوانان» نیز درباره‌ نقش‌ مسجد در تربیت‌ جوانان‌ و شیوه‌های‌ جذب‌ آنان‌ به‌ مساجد در قالب‌ روایات‌ بحث‌ می‌کند. مولف این اثر محمد رضا انصاری است و کار ترجمه آن را سید ابوالحسن هاشمی بر عهده داشته است.

«تاریخ کتابخانه‌های مساجد» نیزعنوان کتاب دیگری است که مؤلّف‌ در آن روند تکامل‌ علم‌ در اسلام‌ و سرزمین‌های‌ اسلامی‌ را مورد بررسی‌ قرار می‌دهد و مبدأ آن‌ را مسجد می‌داند. این‌ کتاب‌ به‌ سبب‌ استفاده‌ نویسنده ‌از 180 کتاب‌ و مقاله‌ مستند و قدیمی‌ از ارزش‌ والایی‌ برخورداراست. محمد مکی سباعی پدید آور این اثر است و محمد عباسپور کار ترجمه آن را بر عهده داشته است.

کتاب «مساجد تاریخی خراسان» نیز(در دو جلد) نوشته سید محسن حسینی، به دوستداران آثار باستانی ایران تقدیم شده است. این کتاب به بررسی و معرفی مساجد تاریخی خراسان فارغ از مرزبندی‌های رضوی، شمالی و جنوبی پرداخته است و از نظر زمانی بناهای ارزشمند در معماری مساجد از قرون اولیه اسلامی تا دوره قاجار را دربر می گیرد.