نویسنده:   سیدجلال ربانی     تاریخ نگارش:   1396/04/25     ساعت:   12:27:20
بازدید:   973
 
 
دومین جلد از کتاب «شرق شناسان» منتشر شد

دومین جلد از کتاب «شرق شناسان» به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است.


به گزارش آستان نیوز، شرق شناسی در مفهوم علمی، رشته‌ای است که درباره شرق می‎گوید، می‎نویسد و می‎آموزد و شرق شناس را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد، شرق شناسان از همان آغاز با پشت کاری حیرت انگیز و البته با انگیزه‌های گوناگون به شناخت شرق روی آوردند و در این‌باره زحمت‌ها کشیدند و رنج ها بردند. آنان درباره شرق‌شناسی، شرق شناسان، انگیزه ها، هدف‌ها و تاثیرهای آن‌ها بسیار نوشته‌اند و گفته‌اند.
کتاب حاضر اثر ارزشمند نویسنده لبنانی نجیب عقیقی، یکی از معتبرترین و مهمترین آثاری است که درباره شرق شناسان نگارش شده و در این موضوع یک دانشنامه مرجع است.
دومین جلد از کتاب شرق‌شناسان در 14 فصل مجزا به شرق‌شناسان، کرسی‌های شرق‌شناسی، کتابخانه‎ها، چاپخانه‎ها، مجلات، استادان و موزه‌های شرقی و هئیت‎های باستان شناسی از کشورهای مختلف از جمله لهستان، دانمارک، سوئیس، سوئد، مجارستان، روسیه، ایالات متحده آمریکا، بلژیک، لبنان، رومانی و یوگوسلاوی و... می پردازد.
در فصل پایانی این کتاب، به کرسی‌های زبان‌های شرقی، نسخه‌های خطی شرقی، تحقیق و تصحیح نسخه های خطی، ترجمه زبان‌های گوناگون، بررسی، پژوهش و نگارش شامل لغت‌ها، اسلام، فتوحات اسلامی و خاندان‌های حکومتگر پرداخته شده است.
حمید رضا شیخی کار ترجمه و سید جلال قیامی میر حسینی، ویرایش این کتاب را بر عهده داشته است. کتاب حاضر در شمارگان 500 نسخه در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.