نویسنده:   سیدجلال ربانی     تاریخ نگارش:   1396/03/20     ساعت:   09:01:34
بازدید:   889
 
 
بررسی 306 آیه با موضوع احکام در کتاب «آیات الاحکام من تفسیر تبیان»

کتاب «آیات الاحکام من تفسیر تبیان» به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سه جلد منتشر شده و 306 آیه از قرآن مجید با محوریت احکام را مورد بحث و بررسی قرار داده است.


مولف و نویسنده این کتاب در گفت و گو با آستان نیوز، گفت: کتاب «آیات الاحکام من تفسیر تبیان» از مرحوم شیخ طوسی است و مربوط به قرن 4 و 5 هجری  می‌شود. محمد بن حسن بن علی بن حسن، مشهور به شیخ الطائفه و شیخ طوسی، محدث و فقیه بزرگ شیعه و مؤلف دو کتاب از کتب اربعه، از تاثیرگذارترین عالمان شیعی در جریان علمی و فرهنگی شیعه است.
حجت الاسلام و المسلمین علی اعتمادی با بیان اینکه این اثر مربوط به آیات قرآن مجید با موضوع احکام است، افزود: این اثر به تبیین احکامی همچون واجب، مستحب، مکروه و مباح پرداخته و از این تفسیر استخراج شده است.
وی گفت: این کتاب از جهات ادبی، ترجمه لغت‌های مشکل و بیان احکام دارای ویژگی خاصی است. اثر حاضر در سه جلد تهیه و تنظیم شده و مجموعه‎ای از فقه مقارن است. فقه مقارن به معنی بهره مندی از آراء تمام فقهای شیعی وسنی است.
این مولف، به چگونگی تالیف کتاب حاضر اشاره و تصریح کرد: از سال 64 کار ترجمه این کتاب آغاز شد و پس از وقفه‌ای طولانی از سال 94 دوباره کار تالیف این اثر کلید خورد و به مدت دو سال به طول انجامید تا این اثر در سه جلد به اتمام رسید.
وی یادآور شد: تاکنون 70  اثر به همت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با محوریت «فقه و اصول» به زبان‌های فارسی، انگلیسی، اردو و عربی منتشر و روانه بازار نشر شده است. «احکام مصلحتی در فقه اسلامی»، «از ژرفای نماز(به زبان انگلیسی)»، «بیست رساله فارسی»، «پیوند اعضاء در فقه اسلامی»، «تقیه از دیدگاه مذاهب اسلامی»، «حضانت کودکان در فقه اسلامی»، «روزه ماه میهمانی خدا»، «عقل و استنباط فقهی» و ... برخی از عناوین این کتاب‌ها به شمار می‌رود.
اعتمادی خاطرنشان کرد: گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با هدف تصحیح کتب فقهی در سال ۱۳۶۴ تأسیس و موفق به انجام کارهای بزرگی شده است که تدوین «الدروس الشرعیة» (۲ جلد)، «منتهی المطلب» (۷ جلد)، «مصباح المبتدی» و «هدایة المقتدی» از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.