نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/28     ساعت:   17:30:17
بازدید:   40
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین جلد از کتاب «کتاب‌القضا» منتشر شد

«کتاب‌القضا» عنوان اثری است که به‌تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


 

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، «کتاب‌القضا» بخشی از کتاب «تحقیق‌الدلائل فی شرح تلخیص المسائل» است که تألیف آن را علامه ملاعلی کنی تهرانی یکی از فقهای بزرگ و از شاگردان صاحب جواهر بر عهده داشته است.
«کتاب‌القضا» مفصل‌ترین اثری است که در موضوع قضا و قضاوت نگاشته شده است؛ آرا برخی از فقها با موضوع قضا و قضاوت در این اثر جمع‌آوری و ارائه‌شده است.
اصل این اثر در قطع رحلی است که درواقع برای استفاده فضلا، طلاب و اساتید خیلی مورداستفاده قرار نمی‌گرفته است؛ همچنین چاپ محدود و وجود برخی از اصطلاحات اشتباه گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی را بر آن داشت تا این اثر را تصحیح، تحقیق و احیا کند.
«کتاب‌القضا» جامع تمام مباحث قضایی و دربردارنده موضوعاتی اعم از معنای قضا و قضاوت، احکام قضا، وجوب قضاوت، شروط قاضی، راه‌های ثبوت ولایت بر قضا، آداب قضاوت، ارتزاق قاضی، طرق و راه‌های اثبات دعوا، صدور حکم و کیفیت آن، شهود و بینه، اقرار، قسم، قضاوت بر غایب و... است.
این اثر به زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر شده است و مخاطبان اصلی آن فضلای حوزه و اساتید و مسئولین و شخصیت‌های قضایی هستند.