نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/28     ساعت:   17:30:17
بازدید:   234
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سومین جلد از کتاب «کتاب‌القضا» منتشر شد

«کتاب‌القضا» عنوان اثری است که به‌تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


 

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، «کتاب‌القضا» بخشی از کتاب «تحقیق‌الدلائل فی شرح تلخیص المسائل» است که تألیف آن را علامه ملاعلی کنی تهرانی یکی از فقهای بزرگ و از شاگردان صاحب جواهر بر عهده داشته است.
«کتاب‌القضا» مفصل‌ترین اثری است که در موضوع قضا و قضاوت نگاشته شده است؛ آرا برخی از فقها با موضوع قضا و قضاوت در این اثر جمع‌آوری و ارائه‌شده است.
اصل این اثر در قطع رحلی است که درواقع برای استفاده فضلا، طلاب و اساتید خیلی مورداستفاده قرار نمی‌گرفته است؛ همچنین چاپ محدود و وجود برخی از اصطلاحات اشتباه گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی را بر آن داشت تا این اثر را تصحیح، تحقیق و احیا کند.
«کتاب‌القضا» جامع تمام مباحث قضایی و دربردارنده موضوعاتی اعم از معنای قضا و قضاوت، احکام قضا، وجوب قضاوت، شروط قاضی، راه‌های ثبوت ولایت بر قضا، آداب قضاوت، ارتزاق قاضی، طرق و راه‌های اثبات دعوا، صدور حکم و کیفیت آن، شهود و بینه، اقرار، قسم، قضاوت بر غایب و... است.
این اثر به زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر شده است و مخاطبان اصلی آن فضلای حوزه و اساتید و مسئولین و شخصیت‌های قضایی هستند.