نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/25     ساعت:   12:49:54
بازدید:   206
 
 
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ همایش «عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی» برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نمایندگی بنیاد در شهر مقدس قم، هفتمین پیش نشست علمی «الگوی مفهومی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی» را با محوریت «عفاف جنسی در پویش‌های فمینیستی» برگزار کرد.


 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد، مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم در این نشست علمی که با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان برگزار شد، بابیان اینکه موضوع زن و خانواده از ناحیه جریان‌های انقلابی کمتر موردتوجه واقع‌شده، اظهار کرد: تحقیقات در مسائل اجتماعی دارای چالش‌های بسیار جدی است.
وی، یکی از موضوعات مغفول مانده در تحقیقات را مسئله حجاب و عفاف دانست و تصریح کرد: متأسفانه در خصوص موضوع حجاب که از اول انقلاب تاکنون بیشتر کنشگران درگیر آن بوده‌اند، کار علمی و تحقیقاتی صورت نگرفته است؛ اما در این میان گروه‌های فمینیستی به‌شدت روی مسئله حجاب سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
به گفته این مقام مسئول برای رسیدن به تاریخچه حجاب و عفاف و همچنین روند تحولات آن در تاریخ، باید نگاهی فراتر از یک فرمان از سمت شخص خاص داشته باشیم.

سطحی‌نگری حاکم در جامعه آفت بی‌توجهی به حجاب


وی همچنین در ادامه، سطحی‌نگری حاکم در جامعه در حوزه حجاب را یکی از آفت‌های عدم توجه علمی به موضوع حجاب عنوان کرد و گفت: نگاه نظام جمهوری اسلامی به حجاب، فراتر از یک باور یا سلیقه شخصی بوده و باید این موضوع به‌درستی تبیین و بیان شود.
حجت‌الاسلام‌ زیبایی نژاد افزود: حضور پررنگ زنان باحجاب در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی مهم‌ترین دلیل بطلان ادله فمینیست‌های افراطی برای ممانعت حجاب برای حضور زنان در اجتماع است.
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم عنوان کرد: جریان‌های فمینیستی از زمان مشروطه به بعد شامل دو گروه فمینیستی می‌شوند؛ یعنی جریان فمینیستی ذیل دو عنوان کلی جریان سوسیالیستی که متأثر از انقلاب کبیر روسیه هستند و لیبرال‌ها که متأثر از فضای اروپایی، غربی و آمریکایی هستند، قرار می‌گیرند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین زیبایی نژاد، خاطرنشان کرد: امروز حجاب وجه سیاسی پیداکرده و رفتار حاکمیت نسبت به آن دلیل مهمی برای پرداختن به این موضوع است، ازاین‌رو باید به‌صورت جامع و از همه ابعاد به آن پرداخته شود.
وی به نگاه جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی به مقوله حجاب اشاره و تصریح کرد: امروز باید به موضوع حجاب با توجه به نگاه فمینیست‌ها و جریان‌های نواندیشی در جامعه نگاه کرده تا بتوانیم پاسخی علمی برای همه آن‌ها داشته باشیم.
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه حجاب برای ما یک موضوع جدید، نوظهور و حامل معانی بسیاری است، گفت: یکی از دلایلی که بحث حجاب نقطه تمرکز فمینیست‌ها شده، این است که آنان می‌خواهند با ترویج بی‌حجابی حاکمیت را متزلزل کنند.
این مقام مسئول گفت: دشمنان با ترویج بی‌حجابی نه‌تنها می‌خواهند جمهوری اسلامی را به زمین بزنند، بلکه در نظر دارند اسلام سیاسی در خاورمیانه به زمین بخورد؛ آنان در تلاش هستند جمهوری اسلامی با از دست دادن سنگر حجاب، سنگرهای بعدی را نیز از دست بدهد.
وی ادامه داد: ما باید تمام ظرفیت‌هایمان را در بحث حجاب پای‌کار بیاوریم، زیرا امروزه بحث حجاب، برای ما بحثی امنیتی است.