نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/21     ساعت:   18:20:49
بازدید:   221
 
 
کتاب «سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)» منتشر شد

کتاب «سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.


 

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی این اثر، مستندترین کتاب در شناساندن خلق‌وخوی پیامبر (ص) است؛ زیرا آنچه را حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) نقل فرموده، بر اساس روایت منقول از امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است. صحت و جامعیت این روایت تا بدان جاست که موردقبول و تأیید امام کاظم (ع)، امام صادق (ع) و امام باقر (ع) بوده است.
50
سیره رفتاری و گفتاری در این اثر آمده است و در هر بخشی از این 50 سیره نخست رفتار پیامبر (ص) و پس‌ازآن روایات و آیاتی که این روش و سیره را ستوده، آورده شده است.
محمد حکیمی نویسنده این اثر معتقد است: کتاب «سیره پیامبر (ص) به روایت امام رضا (ع)» برای تمام طبقات جامعه مناسب است، زیرا 50 روش و سیره را به ما آموزش می‌دهد، ائمه اطهار (ع) پیامبر گرامی اسلام (ص) را بهتر از دیگران می‌شناسند به همین جهت این روایات مستند و صحیح است و نه‌تنها برای تمام طبقات جامعه بلکه برای برادران اهل تسنن نیز بسیار آموزنده است.
نحوه رفتار با کودکان و فقرا، برآوردن نیازهای مردم، خبرگیری از حال نیازمندان، نحوه رفتار با فرهیختگان، احترام به مردم، صبر و شکیبایی، حقوق مساوی و برابر، مهربانی نسبت به آحاد امت، روی گشاده و... ازجمله صفات و خصلت‌هایی است که در سیره پیامبر (ص) دیده می‌شود و در این اثر به آن اشاره‌شده است.
شیوه راه رفتن، چگونگی نگاه، گسترش اسلام، در غم انسان و اندوه فراق، شیوه سخن گفتن، شیوه حضور در اجتماع، پاسداری از حقوق با تمام وجود، آیین تبسم و لبخند، رفتار با فرهیختگان، غریب‌نوازی، بی‌توجهی به چیزهای غیر لازم، نیت خدایی در سخن گفتن و... از صفات و خصلت‌های برجسته پیامبر بزرگ اسلام (ص) است که در بخش‌هایی مجزا در این اثر تبیین شده است.
گفتنی است؛ اثر حاضر در شمارگان 500 نسخه و در قطع رقعی تهیه و تدوین‌شده و در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.