نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/16     ساعت:   14:10:16
بازدید:   229
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «سرقت اینترنتی» روانه بازار نشر شد

«سرقت اینترنتی ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات‌ها، پیشگیری» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


 

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، این بنیاد علمی، کتاب جدیدی را با عنوان «سرقت اینترنتی ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات‌ها، پیشگیری» منتشر کرده است.

  با بررسی جرایم رخ داده در فضای سایبری و شیوه‌های به کار رفته از سوی دولت‌ها برای مقابله با آنها و پیگرد مجرمان مشاهده می‌شود که به سبب استفاده گسترده افراد خلافکار از بستر فضای سایبری و بکارگیری روش های جدید ارتکاب جرم توسط آن‌ها و پیچیدگی‌های این فضا این شیوه‌ها از کارایی و بازداردنگی لازم برخوردار نبوده و در عمل تناسبی میان جرم و مجازات ایجاد نمی‌شود.
از این رو و با توجه به ضرورت انجام پژوهش در زمینه‌های گوناگون جرایم رایانه‌ای از جمله سرقت اینترنتی که از جرم های شایع در فضای مجازی است، در کتاب حاضر تلاش شده است تا جرم سرقت اینترنتی از جنبه‌های گوناگون بررسی شود تا بتواند برای علاقمندان به پژوهش در این زمینه مفید باشد.
این اثر در 5 فصل به مباحث و موضوعاتی همچون، سرقت اینترنتی، ارکان و عناصر سرقت اینترنتی، مجازات سرقت اینترنتی، پیشگیری، مقابله با سرقت‌های اینترنتی و جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌پردازد.
سید محسن رضوی اصل، نویسنده کتاب «سرقت اینترنتی» در بخشی از این اثر به ویژگیهای سرقت اینترنتی اشاره کرده و آورده است: سرقت‌هایی که در فضای مجازی اینترنت انجام می‌شوند از ویژگیهای متمایزی نسبت به سرقت‌های کلاسیک برخوردارند، زیرا که ماهیت اینگونه سرقت‌ها به دلیل استفاده از فناوری‌های پیچیده و پیشرفته ارتباطی و اطلاعاتی، ویژگیهای منحصر به فردی دارند که از جمله آنها می‌توان به شیوه ارتکاب آسان، خسارت‌ها و ضررهای هنگفت مالی با صرف کم‌ترین منابع و هزینه، حضور نداشتن در محل ارتکاب جرم، شناسایی نشدن سرقت‌ها و... اشاره کرد.
کتاب «سرقت اینترنتی ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات‌ها، پیشگیری» در قطع وزیری تهیه و تدوین شده است و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرار گرفته است.