نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1398/07/11     ساعت:   18:20:17
بازدید:   168
 
 
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: اربعین تجمیعی از فرهنگ کامل انسانی و اسلامی است

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی طی سخنانی در همایش اربعین نماد محبت ادیان الهی و مذاهب اسلامی به امام حسین (ع) که در محل تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌ها برگزار شد، اربعین را یک فرهنگ کامل انسانی و اسلامی عنوان کرد که در آن، طی ابراز محبت به امام حسین (ع)، پرچم عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و مظلوم یاوری، به اهتزاز درمی‌آید.


 

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام مرویان حسینی، با اشاره به جمعیت میلیونی زائران اربعین حسینی در سال‌های اخیر، آن را نماد عزت و شوکت مسلمانان و جلوه ارادت به سید‌الشهدا (ع) عنوان کرد.

وی گفت: اربعین عاری از هرگونه تعارض مذهبی، قومی و نژادی است که همه به‌واسطه یک عشق مشترک به‌سوی حرم حرکت می‌کند و این حرکت نماد بارز تمدنی در جهان کنونی است و باوجوداینکه هویت آن‌یک حرکت شیعی است و انبوهی از محبان اهل‌بیت (ع) در این پیاده‌روی حضور دارند، این اجتماع اختصاص به شیعیان ندارد.

مرویان افزود: آنچه در زیارت پیاده اربعین می‌بینیم، ظرفیت ساخت سبک زندگی اسلامی و انسانی برای انسان‌های مؤمن و انقلابی است که در این حرکت نمونه‌هایی از جلوه‌های بارز انفاق اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اربعین را یک حرکت ارزشمند تمدنی و یک جریان تمدنی قوی عنوان کرد و افزود: به دلیل جنبه تمدن سازی این حرکت، جریان‌های استکباری رسانه‌های خود را وادارمی‌کند این حرکت بزرگ را که می‌رود تاریخ را تکان دهد، با سانسور خبری کمرنگ کنند و از سوی دیگر، ایادی خود را تحریک می‌کند که راه اربعین را ببندند و با شایعات و اغتشاشات مسیر اربعین را مسدود کند.

وی تصریح کرد: با تمام خدعه‌های مستکبران در خاموش کردن این اجتماع عظیم، این راهی است که خداوند آن را بازکرده و آن قدمی به‌سوی آخرالزمان و ظهور منجی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تأکید مراجع تقلید و بزرگان اسلام در زیارت پیاده اربعین گفت: زیارت اربعین سنت و سیره مؤمنان و آزادگان است و اهل‌بیت (ع) خود مروج و بنیان‌گذار زیارت امام حسین (ع) بوده‌اند.

حجت‌الاسلام دکتر مرویان حسینی همچنین به تلاش شیعیان عراقی در دوران دفاع مقدس اشاره داشت و گفت: بسیاری از شیعیان و دوستداران اهل‌بیت (ع) در عراق در دوران حکومت رژیم بعث، باوجود خطرات بسیار، در اربعین امام حسین (ع) پیاده به ز یارت ایشان می‌رفتند تا چراغ این حرکت خاموش نشود.