نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/04/06     ساعت:   16:30:19
بازدید:   158
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین نشست علمی ترویجی نقد و بررسی کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» برگزار شد.

نخستین نشست کرسی علمی ترویجی با محوریت نقد و بررسی کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.


حسین لطیفی عضو گروه کلام و فلسفه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این نشست که با حضور غلامرضا جلالی مدیر گروه سادات و مفاخر اسلامی و حجت اسلام والمسلیمن مصطفی فقیه اسفندیاری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در نمایشگاه دائمی بنیاد برگزار شد، به توضیحاتی دربارۀ کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» پرداخت.
وی با اشاره به اینکه طرح کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» در دهه 80 کلید زده شد، اظهار کرد:این طرح با هدف ایجاد مقدمات مرجعیت در علم کلام به معرفی شخصیت‌های کلامی می‌پردازد تا دانشمندان با اندیشه‌های گوناگون مذهبی- کلامی آشنا شوند.
عضو گروه کلام و فلسفه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: با توجه به اینکه در گذشته در حوزه علم کلام آثار متعددی نگاشته شده است؛ بر آن شدیم تا به وسیله این کتابحلقه فکری و کلامی برای انسجام این آثار ایجاد و علاوه‌ بر این متون‌های کلامی و غیر کلامی پراکنده را جمع‌آوری و رده‌بندی کنیم.
لطیفی با اشاره به اینکه کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» یک نمونه از کار طبقه نویسی با محوریت منابع کلامی است که پهنای جغرافیایی این طرح کل جهان اسلام را از قرن اول تا 14 در بر می‌گیرد، افزود: این اثر بیش‌از 500 نفر از افراد دارای آثار کلامی را در خود جای داده است و در سطح جهان اسلام نظیر ندارد.
وی ادامه داد: تحقیقات این اثر ارزشمند به صورت توصیفی و تحلیلی با جمع آوری مطالب از منابع کلامی و غیر کلامی کتابخانه‌ای و فیش‌هایی از قرن یکم تا چهاردهم با رعایت مراحل تحقیق و پژوهش تهیه شده و بسیاری از این آثار در منابع تاریخی ذکر شده است.
عضو گروه کلام و فلسفه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: ابتدا مطالعات اکتشافی و سپس مطالعات تکمیلی به همراه فیش‌های جمع‌آوری شده صورت گرفت و مطالعات از طریق فیش‌ها به سه دسته قرن یکم تا پنجم، ششم تا دهم و یازدهم تا چهاردهم تقسیم و شروع شد.
لطیفی تصریح کرد: نگارش و تدوین مراحل پایانی کتاب «المعجم اعلام المتکلمین» بود که به پایان رسیده و تا کنون از 5 جلد 2 جلد آن به چاپ رسیده است و جلد 3 و 4 آن در آستانه انتشار است و محققان و پژوهشگران جلد پنجم آن را شروع کرده‌اند.
گفتنی است؛ در پایان این نشست غلامرضا جلالی؛ مدیر گروه سادات و مفاخر اسلامی و حجت اسلام و السملیمن مصطفی فقیه اسفندیاری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی به نقدکتاب «المعجم اعلام المتکلمین» پرداختند.