نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/04/03     ساعت:   15:57:43
بازدید:   233
 
 
محمد مهدی مهدی‌نژاد: رفع نیازهای علمی در راستای ارتقای معرفت دینی رسالت اصلی آستان قدس رضوی است.

معاون علمی آستان قدس رضوی اظهار کرد: شناسایی و رفع نیازهای علمی در راستای ارتقای معرفت دینی زائران از جمله مأموریت‌های این معاونت است.


در پنجمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی که با موضوع «علوم سیاسی» و با حضور جمعی از اساتید علوم انسانی اسلامی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، محمد مهدی مهدی‌نژاد اظهار کرد: معاونت علمی آستان قدس رضوی یکی از معاونت های تازه تأسیس مجموعه آستان قدس رضوی است که با هدف ساماندهی سازمان‌های علمی و علمی کردن فرایندهای آستان قدس رضوی شکل گرفته است.
وی بیان کرد: این معاونت تلاش دارد تا ضمن حرکت به سوی مجموعه‌ای دانش بنیان و هوشمند با دستیابی به مرجعیت علمی در رشته‌های منتخب، برای ایجاد تمدن نوین اسلامی به صورت پیشرو، پیشران و الهام‌بخش در سطح ملی و جهانی باشد.
مهدی‌نژاد افزود: برای تحقق این مأموریت ضروری است تا افزون بر شناسایی، رفع نیازهای علمی و هوشمندسازی موسسات، در جهت ارتقای سطح معرفت دینی و تربیت و رفاه زائران حرکت کنیم.
وی با تأکید بر ظرفیت نیروهای جوان گفت: پیشگیری و رفع محرومیت، شکوفایی اقتصادی و دیگر مطالبات رهبر معظم انقلاب در راستای کسب مرجعیت علمی بر پایه تمدن نوین اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های بیرونی و داخلی این آستان مقدس با تکیه بر نیروهای جوان و نخبه از مأموریت‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود.
معاون علمی آستان قدس رضوی همچنین گفت: برای تحقق این رسالت، هفت بند کلان علوم انسانی و اجتماعی در آستان قدس به تصویب رسیده که الهام گرفته از طرح‌های وزارت علوم است.
وی افزود: تبلیغ، زیارت، صیانت و امنیت، حکمرانی وقف، تراث رضوی و الگوی سلامت و رشد انسان با رویکرد اسلامی هفت طرح کلانی است که آستان قدس ورود معناداری به آن داشته و حاصل این کار بحث کاربست فعالیت‌هاست.
مهدی‌نژاد اضافه کرد: برای انجام این طرح ها از قالب هایی همچون استفاده از خدمات خادمیاران علمی، راه اندازی طرح «شهید احمدی روشن»، بحث جایگزین خدمت، حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی و عقد قراردادهای پژوهشی استفاده می‌شود.