نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/03/30     ساعت:   10:08:39
بازدید:   309
 
 
همایش مطالعات اجتماعی- فرهنگی سادات با حضور علمای برجسته کشوری در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

امروز پنجشنبه سی‌ام خرداد، همایش مطالعات اجتماعی- فرهنگی سادات با حضور علمای برجسته کشوری در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، این همایش صبح امروز با حضور آیت الله محمد جواد علوی بروجردی، آیت الله محسن اراکی؛ دبیر کل مجمع جهانی تقرب مذاهب اسلامی، آیت الله سید جعفر سیدان و علمای برجسته استانی در تالار طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر علی جلائیان؛ معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ابتدای این همایش به معرفی همایش مطالعات اجتماعی- فرهنگی سادات و اهداف آن پرداخت و اظهار کرد: مطالعات با محوریت سادات از سوی پژوهشگران گاهی از لحاظ فقهی، نسب شناسی و گستره جغرافیایی و اجتماعی و فرهنگی مدنظر است و این مطالعات زمانی بالغ می‌شود که هدف آن را در راستای تمدن بزرگ اسلامی قرار دهیم.

وی افزود: گسترش اخلاق و تذهیب نفس از یک سوی و هویت سازی و ایجاد اتحاد و جریان سازی برای مبارزه با ظلم و ظلم ستیزی از سوی دیگر که در وجود نازنین اهل بیت(علیهم السلام) نیز بوده‌است، در راستای تمدن سازی مورد توجه است. توجه به ریشه تاریخی سادات از عوامل رشد تمدن اسلامی است و عاملی که امروز می‌تواند افراد توانا و صاحبان نفوذ را حول محور اهل بیت(علیهم السلام) گرد آورد.

دکتر جلائیان اکبرنیا تصریح کرد: توجه به این قصه، یعنی ریشه‌ها، باعث گسترش درخت عظیم اسلامی خواهد شد و در سال‌های اخیر با توجه به احساس نیاز جامعه اسلامی به ویژه مناطق شیعه نشین، اعتبار سنجی تبار نامه‌ها، به طور پژوهش‌مند و دقیق آغاز شده است.

وی افزود: بنیاد پژوهش‌های اسلامی در همین زمینه، گروهی را در اوایل دهه 80 تأسیس کرد تا پاسخگوی پرسش‌های نسب شناسی سادات باشد و مقالاتی از این گروه علمی در قالب کتاب چاپ شده است، نسب شناسی مسلمانان، اطلس سادات و .... حاصل این مدت تلاش است.

 

 

معاون پژوهشی و برنامه ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امروز مراکزی به دلایل مختلف به این گروه مراجعه می کنند؛ عمق مطالعات و دقیق بودن نتایج، برقراری ارتباط با جامعه مخاطب و پاسخگویی درباره پرسش‌ها، تأیید و تصویب تبار نامه‌ها و ... از اهداف مهم این گروه است. 

دکتر جلائیان همچنین به برگزاری نشست‌ها و همایش‌های تخصصی توسط گروه سادات و مفاخر اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اشاره کرد و اظهار داشت: این بنیاد در زمینه سادات پژوهشی و نسب‌شناسی نشست‌هایی برگزار می‌کند که می‌توان همایش نقش سادات، گنگره ملی قیاس الدین محمد در سال گذشته با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی را از اهم آن‌ها برشمرد و اکنون هم این همایش با مشارکت پژوهشکده الذریة النبویه قم برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این همایش با محور قرار دادن نقش اجتماعی سادات در ایران و نواحی اطراف آن،فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی آن‌ها را مورد کندوکاو قرار می‌دهد و به جایگاه تمدنی آن ها توجه دارد.