نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/03/22     ساعت:   11:41:41
بازدید:   170
 
 
مروری بر تازه‌های نشر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به زبان عربی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی آثاری را به زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر کرده است.


بنیاد پژوهش‌هاى اسلامى آستان قدس رضوی با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی تاکنون توانسته آثاری را به زبان‌های مختلف به ویژه زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر کند. شانزدهمین جلد از کتاب «نصوص الإقتصاد الإسلامی»، «عبقات‌الانوار فی امامه الائمه الاطهار(علیهم السلام)»، «لمحات تفسیریه»، «اثبات الهدی بالنصوص و المعجزات»، سی و هفتمین جلد از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته»،«فقه احادیث الامام الرضا و ابنائه الکرام» و... برخی از تازه های نشر این مرکز به زبان عربی است.
کتاب «فقه احادیث الامام الرضا و ابنائه الکرام» احادیثی را می‌کاود که از امام رضا(علیه السلام) صادر شده و راویان در تبیین ابواب فقهی از آنها بهره می‌گیرند؛ زیرا همه ریشه‌های فقهی از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) رسیده است و امامان(علیهم السلام) یکی پس از دیگری آنها را نشر داده‌اند تا راه هدایت گم نشود و از رهبری علمی وارثان پیامبر(ص) دور نشویم.
«عبقات‌الانوار فی امامه الائمه الاطهار(علیهم السلام)» نام دیگر اثر تازه منتشر شده این مرکز است؛ این کتاب نقضی است بر قسمت هفتم از کتاب «تحفه اثنا عشریه» تصنیف دهلوی که درباه شبهات گوناگون راجع به امامت علی(علیه السلام) نگاشته شده است. علامه محقق میر حامد حسین از دانشمندان بزرگ کلامی در شبه قاره هند، در این کتاب به نقد و بررسی مفصل آرای دهلوی پرداخته و با براهین استدلالی و نقلی، شبهات را در چندین جلد بزرگ پاسخ داده است.
کتاب «لمحات تفسیریه» مشتمل بر حواشی ارزشمند قاضی نورالله شوشتری بر تفسیر بیضاوی در تفسیر سوره‌های حمد تا مائده است.
مولف در کتاب «اثبات الهدی بالنصوص و المعجزات»، زندگانى اهل بيت(علیهم السلام) را به نگارش درآورده و هنگام اثبات امامت امام على بن موسى الرضا(علیه السلام) بر دلايل نقلى تكيه کرده است.
کتاب «نصوص الإقتصاد الإسلامی» پیرامون‌ مباحث‌ گوناگون‌ اقتصادی‌ که‌ در منابع‌ فقهی‌ بتفصیل‌ به‌آنها پرداخته‌ شده‌، نگاشته‌ شده‌ است‌. می‌توان‌ گفت‌ این‌ کتاب‌ دائرة‌المعارفی‌ از نظریات‌ِ اقتصادی‌ فقها و دانشمندان‌ شیعه‌ و مقایسه‌ آرای‌ اقتصادی‌ آنان‌ با یکدیگر است.