نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1398/01/06     ساعت:   10:33:01
بازدید:   144
 
 
حجت الاسلام محمد حسن مؤمن زاده خبر داد: سی و هشتمین جلد از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» منتشر می‌شود.

مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از اتمام کار سی و هشتمین جلد از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» خبر داد و گفت: سی و هشتمین جلد این اثر ارزشمند به زودی منتشر خواهد شد.


حجت‌الاسلام محمد حسن مؤمن‌زاده، مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تبیین گزارشی از فعالیت‌های این گروه پرداخت و اظهار کرد: گروه قرآن از ابتدای تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، دو کار عمده را بر عهده داشته است که یکی از آنها کتابی به نام «نصوص فی علوم القرآن» و دیگری اثر ارزشمند «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» است.

وی ابراز کرد: تا کنون 10 جلد از کتاب «نصوص فی علوم القرآن» به چاپ رسیده است و جلدهای 11 و 12 این اثر نیز در در دست اقدام است.

این پژوهشگر حوزه علوم قرآنی تصریح کرد: در این اثر به کیفیت جمع‌آوری و نزول قرآن، نحوه کتابت قرآن، ترتیب و تنزیل سوره‌های قرآن و ترتیب آیات که از آن به علوم قرآنی تعبیر می‌شود، پرداخته شده است. این علوم از حدود 500 منبع جمع‌آوری و به ترتیب زمان حیات مؤلفین آثار، تنظیم و تحت عنوان کتاب «نصوص فی علوم القرآن» منتشر شده است.

وی در ادامه عمده فعالیت این گروه را کتاب «المعجم» دانست و گفت: این کتاب با دیدگاه تقریب نگاشته شده و اقوال برجسته علمای اهل سنت در کنار شیعه آورده شده است.

مؤمن‌زاده ادامه داد: این کتاب‌ دایرة المعارفی‌ درباره‌ قرآن‌، معارف‌ و علوم‌ قرآنی‌ است که مدخل‌های آن براساس‌ ریشه‌ اصلی‌ کلمات‌ قرآن‌ تنظیم‌ شده‌ و هر مدخل‌ از جنبه‌های‌ مختلف‌ علوم‌ قرآنی‌ مورد بررسی‌ قرار گرفته‌ است‌. بدین‌ ترتیب‌ که‌ هر مدخل‌ در آغاز از لحاظ‌ لغوی‌ و دانش‌ ریشه‌شناسی‌ بررسی‌ و سپس‌ آرای‌ دانشمندان‌صاحب‌ نظر در آن‌ باره‌ مطرح‌ می‌شود. همین‌ فرایند از منظر علم‌ تفسیر، بلاغت‌، شأن‌ نزول‌، تاریخ‌ و... نیز اعمال‌ می‌شود؛ در ابتدای‌ هر مدخل‌ مشتقات‌ هر ریشه‌ اصلی‌ و آمارهای‌ گوناگون‌ بسامدی‌ آنها در قرآن‌ نیز مورد توجّه‌ قرار گرفته‌ است

وی خاطر نشان کرد: اثر ارزشمند «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» در میان مخاطبان دانش پژوه جهان اسلام جایگاهی ویژه دارد و در نمایشگاه‌های کشور عراق مورد استقبال واقع شده است و به فروش می‌رسد.