نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/12/01     ساعت:   15:54:02
بازدید:   148
 
 
سمینار تعلیم و تعلم دینی در ادیان مختلف با حضور پژوهشگرانی از کشورمان و هند در دهلی نو برگزار شد.

سمینار تعلیم و تعلم دینی در ادیان مختلف  با حضور مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و جمعی از پژوهشگران در هند برگزار شد.


در این مراسم «محمدرضا صالح»، رییس نمایندگی جامعة المصطفی العالمیه در هند، حجت الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و خانم دکتر علم‌الهدی، رییس مؤسسه مطالعات علوم و تکنولوژی دانشگاه شهید بهشتی سخنانی در باب تعلیم و تربیت دینی ایراد کردند.

حجت السلام مهدی مهدوی‌پور نماینده ولی فقیه در هند، تعلیم را مهم‌ترین راه سعادت انسان برشمرد و گفت: اما نه تعلیم بدون تربیت؛ زیرا حاصل تعلیم بدون تربیت، همین ترورها و خشونت‌ها و جنگ‌هاست.
خانم دکتر علم الهدی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز، صحبت خود را با طرح یک پرسش آغاز کرد، که چرا با وجود افزایش تعداد معابد، کلیساها و مساجد، وضعیت فعلی مناسب نیست؟

وی گفت: علت آن سقوط اخلاق است؛ بشر محیط زیست را خراب کرده، کشت و کشتار و روابط نامشروع و بد اخلاقی‌ها افزایش یافته است؛ شاید مهترین دلیل آن فاصله بین عقلانیت و معنویت است.

دکتر علم الهدی همچنین در مصاحبه‌ای که در حاشیه سمینار انجام داد، اظهار داشت: همزیستی مسالمت آمیزی که بین ادیان در هند وجود دارد، فرصتی مناسب است که در حوزه تعلیم و تربیت بین‌الادیان کارهای بهتری انجام شود.

وی افزود: به عبارتی دیگر، اینجا ظرفیت‌های خوبی برای پژوهش و برنامه‌ریزی روی اصول مشترک ادیان توحیدی وجود دارد و این ادیان ارزش‌های اخلاقی مشترک نیز دارند که در آن بر عدالت، صلح، خوشبختی مردم، حفظ محیط زیست و حتی احترام به طبیعت تأکید شده است. این اصول مشترک را می‌توان مبنایی برای پیشبرد بهتر و مطلوب‌تر آموزش و تربیت فرزندانمان قرار داد به طوری که بتوان تا حدود زیادی از این خشونت‌های پنهانی که در رفتارهای مردم این عصر دیده می‌شود، کاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، بروز بی‌اعتمادی بین پیروان ادیان و ملت‌های دنیا را تحت تأثیر فضای رقابت آمیز و نگاه منفعت طلبانه دانست و گفت: امروز به جای آنکه مردم در اصول مشترک دینی با هم همکاری داشته باشند، از هم فاصله گرفته‌اند و این مسیر خطایی بوده که وظیفۀ اهل علم و پژوهش است که آن را به سمت اعتمادسازی برگرداند و روسای ادیان دست در دست هم نهند و به آبادانی زمین و خوشبختی انسان فکر کنند.

محمدرضا صالح، رییس نمایندگی جامعة المصطفی در هند نیز در بخش دیگری از این سمینار تصریح کرد: در این همایش مفهوم تربیت دینی در معنای گستردۀ آن که شامل تمام ساحت‌های تربیت انسان می‌شود، به بحث و بررسی گذاشته شد.

وی افزود: با توجه به اینکه دیدگاه‌های غربی در تربیت دینی منحصر به یک ساحت محدود، از ساحت‌های شخصیتی و ابعاد انسانی می‌شود و آن امری قلبی و رابطۀ انسان با خدا است و دیگر ابعاد شخصیتی و حیاتی انسان را شامل نمی‌شود، ما نگاه تربیت دینی به معنای تربیت انسان را در تمامی ابعاد معنوی و مادی او مد نظر قرار دادیم.

محمدرضا صالح اظهار داشت: ابعاد گوناگونی از جمله عبادی، اخلاقی، معنوی، عاطفی، اقتصادی و خانوادگی ذیل این تربیت قرار می گیرد.

رییس نمایندگی جامعة المصطفی در هند تأکید کرد: برگزاری این سمینار با حضور اندیشمندان دیگر ادیان می‌تواند فصل نوینی از همکاری‌های علمی ایران و هندوستان را بنا بگذارد و امید که در آینده نیز شاهد ارائه مقالات و سمپوزیوم‌های علمی در ادامه این موضوع باشیم.

سوامی یاتیندرا ناند گیری مهاراج جی ، رهبر مذهبی هندو گفت: هدف از برگزاری این سمینار بین‌المللی این است که نظام آموزشی جهان با آموزش دینی همخوانی داشته باشد؛ تنها آموزش‌های مدرن شخصیت افراد را شکل نمی‌دهد بلکه باید آموزه‌های مذهبی را به آنان آموخت؛ چون این‌ دو مکمل همدیگر هستند.  

انعم زهرا، دانشجوی دانشگاه همدرد نیز با اشاره به اینکه در دنیای امروز در خیلی از کشورها آموزش و مذهب با هم بررسی نمی‌شود، گفت: این در حالی است که دو مقولۀ آموزش و مذهب با هم درآمیخته است و ارتباط تنگاتنگی دارد.

گفتنی است این سمینار با مشارکت جامعة المصطفی العالمیه نمایندگی هندوستان، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا (علیه السلام)، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و دانشگاه علیگر  برگزار شد.